Orbán: Paks II az évszázad üzlete

A két fél egyebek között szót ejtett az Oroszországgal szembeni szankciókról és a földgáz magyarországi szállításáról is.

MNO
2016. 02. 17. 11:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szűkkörű megbeszélés első, sajtónyilvános perceiben a magyar kormányfő megköszönte az orosz elnöknek azokat az erőfeszítéseket, amelyeket „a nehéz időszakban is tett az orosz–magyar barátság érdekében” – írja az MTI. „Talán szerénytelenül hangzik, de azt mondhatjuk, hogy ami jó a kapcsolatunkban, arról mi tehetünk, ami nem jó, arról pedig nem” – fogalmazott Orbán Viktor. Vlagyimir Putyin napra pontosan egy évvel ezelőtti budapesti látogatására utalva kiemelte, hogy „a tavaly asztalra tett ügyekben sok előrehaladás történt”. Azt kívánta végül, hogy a magyar–orosz együttműködés továbbra is baráti maradjon.

A két fél az egyeztetés utáni sajtótájékoztatón több területet is érintett. Orbán Viktor szerint az év közepén nem lehetséges az Oroszországgal szembeni európai uniós szankciók automatikus meghosszabbítása, arról nyílt vitát kell folytatni. A miniszterelnök megítélése szerint az Európai Uniónak ér Oroszországnak minél előbb meg kell találni a gazdasági együttműködés lehetőségét, ellenkező esetben lemarad a világgazdasági versenyben. Kijelentette: az unió növekedése lassú, ezért nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy ne működjön együtt mindenkivel, aki dinamizálhatná a gazdaságát.

Orbán arról is beszélt, hogy minden téren előrelépés következett be a kétoldalú kapcsolatokban és mint mondta a magyar gazdaság működésképtelen Oroszország nélkül. Emellett az évszázad megállapodásának és üzletének nevezte a paksi atomerőmű bővítéséről szóló, Oroszországgal kötött együttműködést. Hangsúlyozta: az erről szóló nemzetközi vitákat Magyarország indokolatlannak tartja, mivel a két ország a '60-as évek óta működik együtt ezen a téren, és nem tett mást a két fél, mint ezeket meghosszabbította. Kijelentette: köszönettel tartozunk Oroszországnak, hogy készen állt ennek meghosszabbítására. Putyin elmondta, hogy Oroszország kész maradéktalanul teljesíteni a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatban vállalt kötelezettségeit.

Meghosszabbítják 2019 végéig az orosz földgáz magyarországi szállításairól szóló hosszú távú szerződéseket – jelentette a TASZSZ olyan dokumentumokra hivatkozva, amelyeket az orosz hírügynökség szerint Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin találkozójára készítettek elő. A jóslatok igaznak bizonyultak: Vlagyimir Putyin a tárgyalás utáni közös sajtótájékoztatón elmondta, hogy meghosszabbították 2019 végéig az orosz földgáz magyarországi szállításáról szóló hosszú távú szerződéseket. Putyin egyebek közt azt mondta, hogy az energetikai együttműködés prioritás marad a kétoldalú kapcsolatokban, emellett konstruktívnak jellemezte az orosz-magyar kapcsolatokat, hangsúlyozva, hogy Magyarország régi és megbízható partnere Oroszországnak.

Putyin arról is beszélt, hogy Moszkva üdvözli a magyar vállalatok részvételét a 2018-as oroszországi labdarúgó-vb infrastruktúrájának megépítésében, és a már megkötött szerződéseket nem fogja felbontani. „Két cég jelentkezett Magyarországról ilyen típusú munkákra" - mondta az orosz elnök nevek említése nélkül. Hozzátette: Az egyik azóta visszavonta jelentkezését, míg a másik részt vesz ebben az előkészítő munkában. Én abból indulok ki, hogy nemcsak ez a cég, de más alvállakozók is részt vehetnek majd ebben a munkában."

Moszkva 120 ösztöndíjat biztosít orosz felsőoktatási intézményekben magyar diákoknak. Emellett több orosz régió delegációja tervez látogatást Magyarországra. Putyin azt is elmondta, hogy magyar-orosz kezdeményezésre létrehoznak egy kormányközi bizottságot, amely gyakorlati támogatást nyújt majd a régióknak projektjeik és kezdeményezéseik megvalósításában.

Az orosz elnök a magyar kormányfőt üdvözölve elégedettségét fejezte ki az orosz–magyar kapcsolatok minőségével kapcsolatban. Putyin elismerte, hogy csökkent a két ország közötti kereskedelmi forgalom. „Elégedettek vagyunk az ismert problémák és a kereskedelmi forgalom csökkenése ellenére, elégedettek vagyunk a kapcsolatok jellegével” – jelentette ki.

Az orosz elnök Magyarországot hazája régi és megbízható partnerének nevezte. „Nagyon számítunk arra, hogy azok a tervek, amelyekről egy évvel ezelőtt magyarországi látogatásom során beszéltünk, előrelépnek a megvalósítás felé” – mondta.

Kitérnek arra, hogy a magyarországi orosz beruházások 1,5 milliárd dollárt tesznek ki, míg a magyar vállalatok oroszországi beruházásai 2 milliárd dollárra rúgnak, és a legnagyobb oroszországi magyar befektetők között van az OTP Bank, a Richter Gedeon gyógyszeripari és a Mol olajipari vállalat. Tavaly a kétoldalú áruforgalom 40 százalékkal, 4,7 milliárd dollárra csökkent, az elmúlt két év leforgása alatt pedig majdnem felére esett – ismertette a TASZSZ.

Az idézett dokumentumok szerint a felek a tervek szerint a kétoldalú tárgyalások keretében felvázolják azokat a lépéseket, amelyek a kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok fenntartását és megerősítését szolgálják olyan időszakban, amikor az Európai Unió szankciókat tart érvényben Oroszország ellen, ingatagok a devizapiacok és egészében véve a világgazdaság.

Lapunk is foglalkozott a két vezető találkozójával és annak lehetséges témáival; bár a kormány kommunikációs trükkök sorával próbálta erről elterelni a figyelmet, a paksi atomerőmű bővítésének kérdése állhat Orbán Viktor moszkvai tárgyalásainak középpontjában.

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a magyar kormányfő a találkozással egyértelművé tette, nem érdekelt az Európai Unió jövőjében. Ara-Kovács Attila, a DK külügyi kabinetjének vezetője szerint a magyar miniszterelnök mindent megtett az EU szétveréséért, megtagadott mindenfajta közös értéket, alapelvet és együttműködést. Orbán „sutba dobta" Magyarország energiafüggetlenségét, és saját népe előtt titkolózva kötött atomszerződést, orosz gigahitellel eladósítva a magyarokat.

Az Együtt - a Korszakváltók Pártja szerint Orbán Viktor moszkvai látogatására nem volt semmi szükség. Szelényi Zsuzsanna, aki szerint Magyarország nemzeti érdekei azt kívánják, hogy csökkentsük az orosz energiafüggőséget.

Az LMP értékelése szerint a paksi atomerőmű-beruházás szerződésének felmondása lett volna Magyarország érdeke. Gál József, az ellenzéki párt szóvivője károsnak nevezte a paksi projektet, szerinte az atomenergiának a megújuló energiák és a korszerűsítés az alternatívája. A földgázszállítási szerződések meghosszabbítására vonatkozóan azt mondta: a kormányfő „kegyelemajándékkal" tér vissza.

A Jobbik üdvözli a hosszú távú gázszerződés megerősítését és azt, hogy a kormányfő kiállt az Oroszországgal szembeni szankciók ellen – közölte Gyöngyösi Márton, a párt országgyűlési képviselője.

Az MSZP azt várta volna, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón világosan és egyértelműen mondja ki, Magyarország megbízható és elkötelezett tagja a NATO-nak és az EU-nak – reagált a moszkvai találkozóra Harangozó Tamás, a szocialisták frakcióvezető-helyettese.

A Magyar Liberális Párt (MLP) szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök megbeszélésének egyetlen pozitív hozadéka, hogy nem állapodtak meg katonai helikopterek vásárlásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.