Görögország nem akar trójai faló lenni

A migránsok akkor sem állnak meg, ha lezárják a határokat.

Balogh Roland
2016. 03. 07. 16:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenegymilliónyian vagyunk, s ebből mintegy kétmillió a migránsok száma; nem vagyunk rasszisták, de egyszerűen képtelenek vagyunk több embert befogadni. Nagyjából ez az általános vélekedés a görög fiatalok körében, ha a migránsválságról kérdezik őket. Megkerestünk az ország különböző részein, így Athénban, Patraszban, illetve az Égei-tenger szigetein élő helyieket, meséljenek a tapasztalataikról. Arról, hogy a gazdasági válság után, pontosabban vele egy időben a Törökország felől érkező migránsáradat miatt sokan, így különösen Ausztria és a visegrádi négyek ugyancsak „szégyenpadba” ültették a görögöket.

– A magyaroknak, a cseheknek vagy a szlovákoknak meg kell érteniük, a migránsok addig nem állnak le, amíg el nem jutnak a gazdag nyugat-európai országokba – véli egy patraszi fiatalember. A logisztikai középvezetőként dolgozó Agelosz szerint az illegális bevándorlókat nem érdekli, hogy Macedónia lezárja a határait. Mint mondja, már megtettek több ezer kilométert, így ez már nem oszt, nem szoroz náluk. A gyógyszerészként dolgozó athéni Janisz is hasonlóképpen vélekedik, a két fiatalember szerint ez tényleg egy közös, európai ügy, amire egységes, határozott válaszokkal kellene reagálni, ám ők most úgy látják, az EU teszteli a görögök tűrőképességét, illetve teljesítőképességük határait. Ahogy Macedónia is azzal, hogy alig száz migránst engednek át naponta, miközben a határ görög oldalán feltorlódnak az emberek, akik átjutást keresve tízezrével bolyonganak az észak-görög régióban.

Az általunk megkérdezettek arra is felhívták a figyelmet, hogy – amint arról lapunk is többször írt – az illegális migráció problémája Görögországban nem új keletű. Már a válság kitörése előtt is köztudott volt, hogy ha nem vízi úton akar valaki bejutni az EU-ba, akkor azt csak Görögországon át teheti meg. Egyes statisztikák szerint már 2010-ben mintegy nyolcszázezer illegális bevándorló tartózkodott az országban. Mint Agelosz kiemelte, a Micotakisz-kormány alatti, 1992-es albán határnyitást követően sok migráns érkezett. Ma pedig sok albán, örmény, grúz, majd kínai s legújabban pakisztáni, afganisztáni, iraki, bangladesi, szíriai, továbbá Fekete-Afrikából érkező telepedett le. Külön érdekes, hogy az akár 20 éve is ott élőknek, noha részei a társadalomnak, letelepedésük fejében még mindig fizetniük kell adót minden évben.

A kulcs szerintük Törökország. S hangsúlyozták, most nem a klasszikus görög–török ellentétre gondolnak, mint inkább arra, hogy ma Törökországon át a legkönnyebb bejutni Európába. – Egy marokkói 25 euróért vesz egy fapados jegyet Isztambulba, s máris itt áll Görögországban – vélik, s szerintük ezért kulcskérdés, miként tud az Európai Unió együttműködni Ankarával, illetve a törökök mennyire kompromisszumkészek, s mennyire akarják „megzsarolni”, mondjuk épp ezt kihasználva az uniót.

Ami a kritikákat illeti, kezdetben meglepődtek az Orbán-kormány ősz óta egyre keményebb nyilatkozatain, ám most Magyarország és a visegrádi országok helyett inkább az osztrák kormány durva, olykor fenyegetőző megnyilvánulásai kerültek a középpontba. S a múlt hétig nemigen szóltak vissza ugyan a görögök, úgy néz ki, itt is változás állt be, mert a hivatalos kormányzati retorika is bekeményített az osztrákokkal szemben.

A migráció kapcsán ugyanakkor a görögöket a tavasz közeledtével egyre jobban az foglalkoztatja, milyen hatással lehet mindez az ország fő bevételi forrásának számító turizmusra. Noha a tavalyi rekordév volt, s 2016-ra is ilyet várnak, több, a török partok mellett fekvő, épp ezért az illegális bevándorlás által leginkább veszélyeztetett szigeten élő is azt mondta lapunknak, Kószon és Szamoszon megugrott a lemondott foglalások száma. Victoria Nuland, a térségért felelős amerikai külügyi helyettes államtitkár értesülések szerint a „frontvonalról” tájékozódna a migránshelyzetről, ezért csütörtökön a macedón– görög határ térségébe látogat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.