Hivatalos a választás végeredménye Szlovákiában

Robert Fico kormánypártja, az Irány-Szociáldemokrácia nyert.

MTI
2016. 03. 06. 20:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatodik helyre a Boris Kollár vállalkozó vezette Család vagyunk (Sme rodina) nevet viselő, tavaly novemberben alakult, politikai irányultságát tekintve nehezen behatárolható csoportosulás futott be a szavazatok 6,62 százalékát megszerezve, ennek alapján ők 11 képviselői hellyel rendelkeznek majd. A hetedik helyen ugyancsak bejutott a törvényhozásba Bugár Béla vegyes pártja, a Most–Híd, amely a voksok 6,5 százalékát kapta meg, ez szintén 11 képviselői helyet jelent. A parlamentbe került pártok listáját egy eddig parlamenten kívüli új párt, a Kereszténydemokrata Mozgalomból (KDH) kilépett Radoslav Procházka által alapított Háló (Siet) zárja, nekik a választók 5,6 százaléka szavazott bizalmat, aminek köszönhetően 10 képviselőjük lesz az új törvényhozásban.

Az új parlamentbe nem jutott be a Berényi József vezette Magyar Közösség Pártja (MKP), amelyre a választók 4,04 százaléka adta szavazatát. Ugyancsak a parlament kapuin kívül rekedt a szlovákiai politika két másik, évtizedeken át meghatározó szerepet betöltő veteránja, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), amelyre a választók 4,94 százaléka voksolt, és a Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS), amely szinte kimutathatatlan, 0,26 százalékos eredményt ért el.

Az Irány eredménye vereséggel felérő győzelemként értékelhető, tekintve hogy Ficóék számára az erőviszonyok egy koalíciós kormány létrehozását is kérdésessé teszik. A meglepetések választásaként jellemezhető szombati voksolás az ellenzék számára sem mutat jobb eredményt, mivel soraik teljesen átrendeződtek, és a hagyományos jobboldali pártok térvesztésének következtében még egy sokpárti koalíció esetén sem tudnának többségi kormányt alakítani. Az eredmények tükrében patthelyzet körvonalazódik, minimálisra szűkült annak lehetősége, hogy egy valamennyire is stabil kormánykoalíció jöjjön létre.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.