Irániak ezrei tüntettek Szaúd-Arábia ellen

A mekkai zarándoklat előtt vonultak az utcára.

LD
2016. 09. 09. 16:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer iráni vonult utcára Teheránban, hogy a mekkai zarándoklat (haddzs) előtt Szaúd-Arábia ellen tüntessen – közölte a The Guardian. Ismert, a tavalyi zarándoklat tragédiába torkollott: több mint kétezren taposták egymást halálra, amikor Mekka közelében pánikszerű állapotok alakultak ki. Akkor akadtak, akik a zarándokokat okolták, miután mások feltették a kérdést: a helyszínre vezényelt százezer rendőr miért nem volt képes megakadályozni a történteket.

Ilyen feszült hangulatban már régen nem zajlott az éves mekkai zarándoklat – írtuk korábbi cikkünkben.

Az irániak idén nem is vesznek részt a haddzson, amit egyébként megkövetelnek minden muszlimtól legalább egyszer élete során – már azoktól, akiket valamely testi problémájuk nem akadályozza meg ebben. A perzsák a szunnita Szaúd-Arábia és a síita Irán között növekvő feszültségek miatt döntöttek a távolmaradás mellett.

„Halál a Szaúd-családra és az árulókra” – skandálták a tüntető teherániak, az állami média szerint pedig hasonló demonstrációk zajlottak országszerte. „Nincs semmi bajunk a szaúdiakkal, ők szunniták és a testvéreink” – fejtette ki az egyik tiltakozó, Habibullah Abulfazli. „A Szaúd-család viszont Nagy-Britannia és az Egyesült Államok kutyája.” Szerinte ezért harcolnak csak a siítákkal és általában is minden muszlimmal.

A szaúdi királyság januárban végezte ki az ismert szaúdi síita vallási vezetőt, Nimr al-Nimr sejket. Dühös tüntetők ezután két szaúdi diplomáciai épületet is megtámadtak Iránban, Szaúd-Arábia pedig megszakította diplomáciai kapcsolatait az országgal.

Az Associated Press szerint a tavaly szeptember 24-én bekövetkező tragédiában legalább 2426-an meghaltak, Teherán szerint köztük 464 iránival. A szaúdiak viszont szeptember 26. óta állítják, a halottak száma 769, és 934-en sebesültek meg. Hétfőn az iráni vezető, Ali Homenei arról beszélt, a szaúdi hatóságok mészárolták le a megsérült zarándokokat. A szaúdi nagymufti azzal válaszolt erre, hogy az irániak nem voltak muszlimok.

A haddzs idén most szombaton kezdődik, az irániak és szaúdiak közti feszültségek pedig már az 1979-es iráni iszlám forradalom óta tapasztalhatóak.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.