Jelenleg nincs a román törvényhozásban szélsőséges párt, de nem biztos, hogy ugyanez lesz a helyzet a megméretés után. A Bogdan Diaconu nevével fémjelzett, frissen alakult Egységes Románia Pártnak (PRU) lehet esélye a parlamenti küszöb átlépésére, ebben legnagyobb segítségére a párthoz csatlakozott, eddig szociáldemokrata színekben politizáló dúsgazdag Sebastian Ghita pénze és hírtelevíziója lehet – véli Illyés Gergely. Az elemző szerint a PRU irányvonala finomodhat, a magyarellenességet felválthatja vagy kiegészítheti az elitellenesség, a nemzeti, vallási értékek hangoztatása. Andrei Taranu viszont azt valószínűsíti, hogy Diaconu pártja nem jut be a parlamentbe. Szerinte ez csak akkor történhet meg, ha a migránsválság tematikája Romániában is meghatározóvá válik.
Ami az RMDSZ esélyeit illeti, Illyés Gergely szerint a pártnak nincs félnivalója, eredménye az ötszázalékos küszöb közelében lesz, az alternatív küszöbnek köszönhetően pedig nincs nagy jelentősége, hogy felülről vagy alulról fogja ezt súrolni. A kolozsvári politológus szerint a Kelemen Hunor által vezetett formáció kormányzati szerepe attól függ, szükség lesz-e szavazataira a többséghez. Most úgy látszik, erre jó esély van. A legnagyobb kérdés, hogy kisebb román pártok bejutnak-e a törvényhozásba, hiszen nagyrészt ezek jelenthetnek alternatívát, ezekkel lehet helyettesíteni az RMDSZ-t. A magyar párt mindkét nagy politikai alakulattal koalícióképes, a PSD mellett szól a várhatóan jobb eredmény, a PNL mellett pedig Johannis.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!