Juan Manuel Santos a kolumbiai fegyveres konfliktus lezárásáért tett erőfeszítéseiért kapta meg a Nobel-békedíjat.
Kaci Kullmann Five, a bizottság elnöke az idei díjazott megnevezésekor azt is közölte, hogy a díj egyben tisztelgés a kolumbiai nép előtt, amely a nehézségek és megpróbáltatások dacára sem adta fel az igazságos békébe vetett reményt – írja az MTI. A bizottság vezetője kitért arra is, hogy Santos szándékaival ellentétben a kolumbiaiak szűk többsége a népszavazáson nemet mondott a békemegállapodásra, ami miatt ismét valós a veszélye annak, hogy megint fellángol a fegyveres konfliktus, és az ország jövője ismét bizonytalan. Ezért is minden korábbinál fontosabb, hogy a konfliktusban szemben álló felek továbbra is tiszteletben tartsák a tűzszünetet, amelyet október 31-éig meghosszabbítottak.
A bizottság szerint a kolumbiai nép nem a békét utasította el, hanem a megkötött egyezmény konkrét pontjait. A megállapodás szerint ugyanis a gerillákat nem vonják felelősségre. Épp ezért kampányolt Álvaro Uribe volt elnök és támogatói a megállapodás ellen.
Egy héttel ezelőtt ugyanis még úgy állt a helyzet Kolumbiában, hogy bő ötvenévnyi gerillaháború és több mint negyedmillió halott után végre a béke játszhatja a főszerepet. Santos vezetésével ugyanis sikerült békét kötni a Rodrigo Londono Echeverri, azaz Timochenko vezette Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) terroristacsoporttal.
Kolumbiában vasárnap tartottak népszavazást, de a többség nem támogatta a békemegállapodást. A voksolók 50,2 százaléka utasította el az ötvenkét éve tartó fegyveres konfliktus lezárását célzó békeszerződést.
Timochenko, a gerillavezér az elutasítás ellenére jelezte, hogy továbbra is a békemegállapodás híve, és Juan Manuel Santos elnök is közölte, hogy a kormány keresni fogja a megegyezést.