Bajban az ukrajnai cigi- és szeszcsempészek

A dohánytermékek jövedéki adója 15–30 százalékkal, a magas szesztartalmú italoké 20-szal lehet több.

MNO
2016. 12. 21. 15:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adójogszabályok módosításáról szóló, már megszavazott törvény alapján a vodka és más magas szesztartalmú italok jövedéki adója 20 százalékkal emelkedik, az alacsonyabb szesztartalmúaké, mint a sör és a bor, 12 százalékkal. Eszerint egy liter égetett szesz adója csaknem 127 hrivnya, azaz körülbelül 1440 forint lesz, egy liter söré pedig 2,98 hrivnya, vagyis majdnem 34 forint. A magasabb szesztartalmú borkészítmények és a vermutok adója 8,02 hrivnya lesz literenként (körülbelül 90 forint), a pezsgőboroké pedig 11,65 hrivnya (132 forint) – számolt be róla az MTI.

A dohánytermékek jövedéki adóját 15–30 százalékkal emelik meg Ukrajnában.

A jogszabály indoklása szerint az emelésre azért van szükség, hogy az állami költségvetés deficitjét mérsékeljék. A kijevi parlament szerda hajnalban fogadta el a jövő évi költségvetést, amelyben 3 százalékos GDP-arányos hiánnyal és szintén 3 százalékos gazdasági növekedéssel számolt.

2016-ban már egyszer emelkedett az ukrán dohánytermékek és szeszes italok ára. A sör és a bor jövedéki adója akkor a kétszeresével, a pálinkafajtáké a másfélszeresével, az alacsony alkoholtartalmú italoké a négyszeresével nőtt.

A dohánytermékek jövedéki adója 40 százalékkal emelkedett, ez pedig minden bizonnyal már akkor is befolyásolta a Magyarországra irányuló, 2015-ben még burjánzó cigarettacsempészetet. Abban az évben, azaz 2015-ben a záhonyi határállomáson dolgozó pénzügyőröket is őrizetbe vették, mivel a vád szerint segítették az Ukrajnából Magyarországra dohányárut csempészőket azzal, hogy szándékosan nem fedték fel a gépkocsijukban elrejtett ukrán dohányárut.

A csempészet azóta csökkenő tendenciát mutat. Az adóhatóság még december nyolcadikán közölte, hogy lényegesen csökkent a cigaretta feketepiacának aránya az egy évvel korábbihoz képest. A 2016. május–augusztusi gyűjtés alapján Magyarországon az adózatlan cigaretta aránya 6,4 százalék a teljes cigarettapiacon az előző évi 10,7 százalékkal szemben. Ebből 6,2 százalék volt a külföldön – többnyire Kelet-Európában – adózott és mindössze 0,2 százalék a hamis termék – írták.

 

 

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.