Berlini merénylet: megszólalt a tévesen elfogott férfi

„Amikor ellenálltam, megütöttek” – mondta Naveed Baloch.

MNO
2016. 12. 29. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pakisztáni férfi, Naveed Baloch először állt nyilvánosság elé, és mesélt arról, mi történt abban a két napban, amíg tévesen fogva tartották. A The Guardiannek elmondta: éppen elhagyta egyik barátjának a házát, amikor megállt mellette a rendőrautó. Baloch megmutatta az iratait, és először továbbengedték, ám pillanatokon belül úgy döntöttek, mégis megállítják, és beültették a jármű hátsó ülésére. Mint mondta, bekötötték a szemét, és az éjszaka folyamán „több helyre” is elvitték. Hozzátette, hogy a rendőrök cipősarkukkal a lábát taposták, és egyikük a nyakát is szorongatta.

Később levetkőztették, és fotókat készítettek róla, több alkalommal vért is vettek tőle. „Amikor ellenálltam, megütöttek” – fogalmazott Baloch. Thomas de Maizière német belügyminiszter pedig eközben bejelentette, hogy a 24 éves Naveed Baloch a berlini gázolásos merénylet első számú gyanúsítottja.

Szavai szerint amikor – utalva a merényletre – megkérdezték tőle, hogy tudja-e, mi történt az éjjel Berlinben, nemmel felelt. Egy rendőr úgy folytatta: valaki a tömegbe hajtott egy járművel, és „te voltál a volán mögött, nem?”. Baloch azonban elmondta nekik, hogy ez lehetetlen, hiszen még vezetni sem tud.

A férfit két napon keresztül fogva tartották, ez idő alatt csak kekszet és teát adtak neki. „De nem tudtam enni. A keksz undorító volt, a tea pedig hideg” – fogalmazott. Egy matrac nélküli faágyon aludt, az első éjszaka pedig a keze végig meg volt bilincselve.

Amikor végül kiengedték, a rendőrök közölték vele: már a támadás éjszakáján sejtették, hogy nem ő volt az elkövető, elsősorban azért, mert nem voltak rajta sérülések és vérnyomok. A menekültszállásra, ahol lakott azonban – mondván, hogy veszélyben lehet az élete – nem engedték vissza, és egy hotelben kellett maradnia – olvasható a The Guardian cikkében.

berlini támadásban 12 ember vesztette életét, és 53-an sebesültek meg. A kamiont a hatóságok szerint a veszélyes iszlamistaként számon tartott, elutasított menedékkérő, Anisz Amri vezette. A tunéziai férfi ismeretlen körülmények között Franciaországba menekült, majd a merénylet után négy nappal, péntek hajnalban az olaszországi Milánóban bukkant fel. Itt egy ellenőrzés során állították meg a rendőrök, tüzet nyitott rájuk, de a járőrök megölték.

Csütörtökön szabadlábra helyezték a tunéziai férfit, akit azzal gyanúsítottak, hogy kapcsolatban állt Anisz Amrival. A nyomozás újabb megállapításai nem igazolták a gyanút.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.