A „káosz koalíciójával” riogatnak a konzervatívok

A Munkáspárt lényegében esélytelen a győzelemre, a liberális demokraták viszont jól járhatnak. Elemzés.

Földi Bence
2017. 04. 25. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat és fél hét múlva lesz a múlt héten kihirdetett előre hozott választás az Egyesült Királyságban, amelynek toronymagas esélyese a kormányzó Konzervatív Párt. A Theresa May miniszterelnök vezette toryk 2002 áprilisa óta az első brit párt, amely elérte az ötvenszázalékos népszerűségi arányt a ComRes legfrissebb közvélemény-kutatása szerint. Skóciában is a vártnál jobban állnak, már 33 százalékos a népszerűségük a Panelbase adatai alapján.

Mégis kongatják a vészharangot. Régi párttagok a Financial Timesnak elmondták, „ha szerencsétlenül oszlanak el a szavazatok, elveszíthetjük a többségünket. Csak hat helyet kellene elveszítenünk ahhoz, hogy senkinek se legyen többsége a parlamentben”.

Persze érthető, hogy May pártjának kevésbé ismert elemei potenciális vereségről nyilatkoznak, hiszen valahogyan mozgósítani kell a kampány alatt a nagy előny miatt esetleg elkényelmesedő konzervatív szavazókat.

Sir Lynton Crosby, a konzervatívok ausztrál kampánystratégája ugyanazzal próbál győzni, mint 2015-ben, még David Cameron oldalán. A toryk a következő hetekben a stabilitásra helyezik majd a hangsúlyt, miközben a „káosz koalíciójával”, azaz az ellenzéki pártok összefogásával riogatnak.

Ugyanakkor van némi alapja a konzervatívok aggodalmának. Még az előre hozott választás bejelentése előtt örült nagyon a New Statesman annak, hogy May hű ígéretéhez, és nem lesz választás 2020-ig. Ugyanis akkor publikálták egy konzervatív megbízásból, belső használatra a Crosby Textor által készített felmérés eredményeit. Ebből kiderült, hogy a kormánypárt elvesztené azt a 27 képviselői helyet, amelyeket az előző ciklusban koalíciós partner Liberális Demokrata Párttól elcsakliztak 2015-ben.

Végül kiírták a választást, a libdemeknek pedig valóban egyre jobbak az esélyeik. Ennek négy fő oka van.

A mély válságot átélő Munkáspárt dolgát nehezíti, hogy egykori elnöke, Tony Blair exminiszterelnök vasárnap a BBC egyik műsorában közölte: olyan jelöltekre kell szavazni, akik brexitellenesek, teljesen mindegy, milyen pártban politizálnak. A kijelentés természetesen felháborította Jeremy Corbynt és a pártvezetést, akik a győzelemre hajtanak, de erre kicsi az esélyük a fiatal párttagok által megszavazott pártelnök országos népszerűtlensége miatt. A Financial Times úgy tudja,

a mérsékelt munkáspártiak igyekeznek nem beszélni Corbynról, illetve azt hangoztatják a választókkal való személyes találkozásaik alkalmával, hogy nyugodtan szavazhatnak rájuk, hiszen Corbynból nem lesz miniszterelnök.

Az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) számára viszont túl korán jön a választás: a brexitnépszavazás után ügyüket vesztették, és belső konfliktusokkal is küzdenek – erről itt írtunk bővebben.

A fentiek alapján úgy fest, hogy az előre hozott választás leginkább a konzervatívoknak és a liberális demokratáknak kedvez, a többiek kudarcra vannak ítélve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.