Tony Blair szerint nem ördögtől való a torykra szavazni

A munkáspárti brit exminiszterelnök elmagyarázta, szerinte mi a tétje az előre hozott választásnak.

Földi Bence
2017. 04. 23. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tony Blair, a brit Munkáspárttal választást is nyerő egykori miniszterelnök azt javasolta az ország szavazóinak, hogy abban az esetben szavazzanak nyugodtan a Konzervatív Párt vagy a Liberális Demokraták párt jelöltjeire, ha megígérik, hogy „nyitottak lesznek” a brit kilépésről szóló szerződéssel kapcsolatban.

Az expolitikus erről a BBC World This Weekend című műsorában beszélt – írja a baloldali The Guardian. Blair szerint a június 8-ára kiírt előre hozott választáson a közvéleménynek félre kell tennie a pártszimpátiát, és arra kell törekednie, hogy maximalizálja azon képviselők számát, akik az alsóházban hajlandók a May-kormányzat brexitszerződése ellen szavazni. Tehát Blair úgy gondolja, mindegy, hogy milyen pártban politizál is az illető politikus, az legyen a fontos, hogy ellenezze a britek Európai Unióból való kilépését.

„Ránézek a mai politikai térképre, és szinte olyan motivációt érzek, hogy visszatérjek”

– mondta Blair. Szerinte ha May valóban olyan földcsuszamlásszerű győzelmet aratna, mint amilyet a közvélemény-kutatások jeleznek, akkor a toryk azt úgy értelmezik majd, hogy bármi áron végrehajthatják a brexitet. Éppen ezért a volt kormányfő úgy gondolja, nem az a választás fő kérdése, hogy ki lesz a miniszterelnök június 9-én, hanem hogy milyen természetű lesz a parlamenti képviselők többségének mandátuma – már a brexittel kapcsolatban.

„Munkáspárti vagy tory kormányunk lesz június 9-én. Ha azt akarod, hogy a brexitet arra használják, hogy az alacsony bérek hazája és adóparadicsom legyen, szavazz a torykra. Ha olyan Nagy-Britanniát szeretnél, amely nem csak a keveseké a brexitet követően, szavazz a Munkáspártra. Ebből kell választani” – reagált Jeremy Corbyn munkáspárti pártelnök Blair szavaira, írja a The Guardian.

Több munkáspárti képviselő is kritizálta Blairt. Egyikük, Chuka Umunna szerint a volt miniszterelnök téved: a munkáspárti képviselői szám maximalizálása az egyetlen módja annak, hogy megakadályozzák May „kemény brexitjét”. Szerinte a tory–libdem kormánykoalíció mélyre taszította az országot, főleg a szegényeket. „Bármilyen, a brexittel kapcsolatos együttműködés megbocsáthatatlan velük” – jelentette ki Umunna.

Tény, a toryk elképesztő előnyre tettek szert, 2002 óta először ők érték el az 50 százalékos népszerűséget – akkor a Tony Blair vezette Munkáspárt. A ComRes közvélemény-kutató cég a Sunday Mirror című baloldali vasárnapi lap megbízásából elvégzett országos felmérése az első olyan vizsgálat, amely teljes egészében az előre hozott választás kiírása utáni időszakra esik, itt állnak 50 százalékon a konzervatívok. A Jeremy Corbyn vezette Munkáspárt a ComResnél 25 százalékos népszerűségnek „örvend”, a Munkáspárt szavazóinak 45 százaléka is azon a véleményen van, hogy a Labour nem tud választást nyerni Corbyn vezetésével.

Az előre hozott választás tehát valószínűleg a May-kormánynak jön a legjobban – erről itt írtunk hosszabban. Az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja számára viszont túl korai: a brexitpárti alakulatnak nincs ideje összeszedni magát azt követően, hogy ügyét vesztette, és nem Nigel Farage vezeti – helyzetüket itt elemeztük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.