Tony Blair, a brit Munkáspárttal választást is nyerő egykori miniszterelnök azt javasolta az ország szavazóinak, hogy abban az esetben szavazzanak nyugodtan a Konzervatív Párt vagy a Liberális Demokraták párt jelöltjeire, ha megígérik, hogy „nyitottak lesznek” a brit kilépésről szóló szerződéssel kapcsolatban.
Az expolitikus erről a BBC World This Weekend című műsorában beszélt – írja a baloldali The Guardian. Blair szerint a június 8-ára kiírt előre hozott választáson a közvéleménynek félre kell tennie a pártszimpátiát, és arra kell törekednie, hogy maximalizálja azon képviselők számát, akik az alsóházban hajlandók a May-kormányzat brexitszerződése ellen szavazni. Tehát Blair úgy gondolja, mindegy, hogy milyen pártban politizál is az illető politikus, az legyen a fontos, hogy ellenezze a britek Európai Unióból való kilépését.
„Ránézek a mai politikai térképre, és szinte olyan motivációt érzek, hogy visszatérjek”
– mondta Blair. Szerinte ha May valóban olyan földcsuszamlásszerű győzelmet aratna, mint amilyet a közvélemény-kutatások jeleznek, akkor a toryk azt úgy értelmezik majd, hogy bármi áron végrehajthatják a brexitet. Éppen ezért a volt kormányfő úgy gondolja, nem az a választás fő kérdése, hogy ki lesz a miniszterelnök június 9-én, hanem hogy milyen természetű lesz a parlamenti képviselők többségének mandátuma – már a brexittel kapcsolatban.
„Munkáspárti vagy tory kormányunk lesz június 9-én. Ha azt akarod, hogy a brexitet arra használják, hogy az alacsony bérek hazája és adóparadicsom legyen, szavazz a torykra. Ha olyan Nagy-Britanniát szeretnél, amely nem csak a keveseké a brexitet követően, szavazz a Munkáspártra. Ebből kell választani” – reagált Jeremy Corbyn munkáspárti pártelnök Blair szavaira, írja a The Guardian.
Több munkáspárti képviselő is kritizálta Blairt. Egyikük, Chuka Umunna szerint a volt miniszterelnök téved: a munkáspárti képviselői szám maximalizálása az egyetlen módja annak, hogy megakadályozzák May „kemény brexitjét”. Szerinte a tory–libdem kormánykoalíció mélyre taszította az országot, főleg a szegényeket. „Bármilyen, a brexittel kapcsolatos együttműködés megbocsáthatatlan velük” – jelentette ki Umunna.
Tény, a toryk elképesztő előnyre tettek szert, 2002 óta először ők érték el az 50 százalékos népszerűséget – akkor a Tony Blair vezette Munkáspárt. A ComRes közvélemény-kutató cég a Sunday Mirror című baloldali vasárnapi lap megbízásából elvégzett országos felmérése az első olyan vizsgálat, amely teljes egészében az előre hozott választás kiírása utáni időszakra esik, itt állnak 50 százalékon a konzervatívok. A Jeremy Corbyn vezette Munkáspárt a ComResnél 25 százalékos népszerűségnek „örvend”, a Munkáspárt szavazóinak 45 százaléka is azon a véleményen van, hogy a Labour nem tud választást nyerni Corbyn vezetésével.
Az előre hozott választás tehát valószínűleg a May-kormánynak jön a legjobban – erről itt írtunk hosszabban. Az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja számára viszont túl korai: a brexitpárti alakulatnak nincs ideje összeszedni magát azt követően, hogy ügyét vesztette, és nem Nigel Farage vezeti – helyzetüket itt elemeztük.