A volt brit pénzügyminiszter inkább főszerkesztő lesz, mint képviselő

A nemrég Magyarországon járt George Osborne lemond parlamenti képviselői székéről.

Földi Bence
2017. 04. 19. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lemondott alsóházi képviselői mandátumáról George Osborne, a brexitnépszavazás előtti brit konzervatív pénzügyminiszter – közölte az Evening Standard. A hír megjelenésének helye nem véletlen, hiszen egy hónappal ezelőtt jelentette be az ingyenes londoni bulvárlap orosz tulajdonosa, Jevgenyij Lebegyev, hogy májustól Osborne veszi át az újság főszerkesztői posztját. – Szerkesztőként harcolok tovább azért a Britanniáért, amit szeretek – állította a lapnak megküldött levelében George Osborne. Azt írta, nagyon örül, hogy egy „remek újságnál” dolgozhat tovább. A 45 éves expénzügyminiszter továbbra is aktív maradna a politikai vitákban, emellett nyitva hagyta a kiskaput, amikor azt írta, „lemondok az alsóházi székemről – átmenetileg”. Döntését azzal indokolta, hogy nem akar egész életében egykori pénzügyminiszterként élni, hanem új kihívásokat keres.

A politikus a közelmúltban nagyon jól keresett, ehhez a Magyar Nemzeti Bank is hozzájárult. Amint arról beszámoltunk, Osborne március elején Budapesten járt, ahol a többi között mesélt magyar nagymamájáról, az EU jövőjéről, Donald Trumpról és Marine Le Penről is. Ezt követően lapunk kérdésére a Magyar Nemzeti Bank – amelynek meghívására jött hazánkba George Osborne – elárulta: több mint 23 millió forintba került a brit pénzügyminiszter budapesti tartózkodása. Osborne a Washington Speakers Bureau-n keresztül jött a magyar fővárosba, nekik utalt 23,4 millió forintot a jegybank. A politikus március elsején az MNB székházában „szakmai konzultáción és felső vezetői megbeszélésen vett részt, továbbá szakmai előadást tartott számos érdeklődő munkavállalónak”. – Ezeken az eseményeken George Osborne megosztotta szakmai véleményét számos Magyarországot, az Európai Uniót és a nemzetközi közösséget érintő gazdasági, pénzügyi és politikai kérdésről – közölte az MNB. „Másfajta tanácsadást George Osborne nem végzett a Magyar Nemzeti Bank számára” – válaszolta erre irányuló kérdésünkre a Matolcsy György vezette jegybank. Hosszú távú együttműködésük egyelőre nincs a korábbi brit pénzügyminiszterrel, az MNB-nek ez egyelőre nincs is szándékában.

A fenti összeg egyébként csak magyar szemmel tűnik soknak, George Osborne számára aprópénz. Ennek oka egyrészt az, hogy régi, ír származású nemesi család sarja, apja például adóelkerülési botrányba is keveredett, miután kiderült, hogy a Brit Virgin-szigeteken nyilvántartott cége után hét évig nem fizetett a brit államkasszába. A családi vállalatból 2015-ben 45 ezer fontos bevétele származott. Pár nappal a budapesti látogatás után hozták nyilvánosságra a brit képviselők vagyonbevallásait. Ebből kiderül, hogy Osborne a világ egyik legnagyobb alapkezelője, a BlackRock – amely hamarosan Budapesten nyit innovációs központot – részmunkaidős tanácsadójaként évi 650 ezer fontot keres. Azaz naponta 1781 fonttal (630 ezer forinttal) gazdagodik csak ezen állása révén, ez több mint nyolc és félszerese annak az összegnek, amennyit parlamenti képviselőként keres (75 ezer font évente). A fentiek mellett tart előadásokat a WSB égisze alatt, eddig összesen 786 ezer font értékben. Előadásonként eltérő összegeket kér, de 60-80 ezer font között morog a tarifája. Azaz úgy tűnik, igaz az MNB állítása Osborne díjáról. A brit parlamenti képviselő a fentiek mellett a Kissinger Fellowship nevű amerikai programban is részt vesz, ezért évente 120 ezer font (42,7 millió forint) üti a markát. George Osborne-nak pénzügyminiszterként egyébként éves szinten utóbbi összeg volt a fizetése, a fentiek alapján megéri, ha Theresa May kirúgja az embert a kormányból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.