The Washington Post: Orbán lekapcsolná a szabadság világítótornyát

Szerkesztőségi véleménycikket szentelt az amerikai lap a Magyarországon zajló eseményeknek.

MN
2017. 04. 01. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A demokrácia liberális értékei és az önkényuralom sötét erői között a frontvonal gyakran a kormányzati hivataloktól távol, a civil szervezetekben, az egyházakban, a szerkesztőségekben vagy az egyetemi előadótermekben húzódik – így kezdődik a The Washington Post mai szerkesztőségi véleménycikke, amely szerint erre példa Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki be akarja záratni a Közép-európai Egyetemet (CEU) Budapesten.

A lap, miután ismerteti az egyetem körüli legújabb fejleményeket, megjegyzi: az intézményben nyitott társadalmak építését oktatják, ami éppen elég arra, hogy célkeresztbe kerüljenek Orbánnál, aki a szögesdróttal lezárt határok és az orosz, kínai és török mintájú tekintélyelvűség jobboldali bajnoka. Szerintük így a magyar miniszterelnök Oroszország és Kína forgatókönyvét veszi alapul, amikor a civil társadalom megfojtásáról van szó.

A The Washington Post emellett emlékeztet arra is, hogy 1989-ben még Orbán is Soros-ösztöndíjjal tanult Oxfordban. „Úgy látszik, Orbán elfelejtette a tanulságokat Kelet-Európa kommunista urairól, akiknek a bukását őszintén ünnepelte a nép, miután elege lett az önkényuralomból és éhezett az olyasfajta szabadságra, amelynek támogatására a CEU létrejött” – teszik hozzá a szerzők.

Itthon az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont dolgozói közös nyilatkozatban álltak ki a CEU mellett. A peticiok.com-on körülbelül 120-an írták alá az alábbi petíciót:

„Mi, mint a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatói és dolgozói, csatlakozunk az Akadémia elnökének nyilatkozatához, amely leszögezi: »A CEU nagyon jelentős tudományos centrum, nemzetközi oktatási intézmény. Jó, hogy Budapesten működik.« Az MTA társadalomtudományi szakbizottságaival egyetértésben kijelentjük, hogy a Közép-európai Egyetemen folyó képzések és kutatások magas szakmai színvonalat képviselnek. A Közép-európai Egyetem a magyar tudományos élet fontos szereplője, a Társadalomtudományi Kutatóközpontnak fontos szakmai partnere. A Közép-európai Egyetem budapesti működése segíti és inspirálja a többi hazai egyetemen és kutatóintézetben, közöttük a Társadalomtudományi Kutatóközpontban folyó kutatómunkát. Mindezek alapján azt várjuk, hogy a Közép-európai Egyetem budapesti működését a jogszabályi környezet továbbra is biztosítsa. Kérjük a magyar felsőoktatás és kutatás vezetőit, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel védjék hazai intézményeink, köztük a Közép-európai Egyetem létét és autonómiáját.”

Mint arról beszámoltunk, pénteken az amerikai külügy és Nobel-díjas tudósok is kiálltak a CEU mellett, ma pedig a világ neves tudományos szereplői írtak meglehetősen kemény hangvételű üzenetet a kormánynak.

Az ügyről szóló cikkeinket itt olvashatja el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.