Amerikás magyarok is népszavazást szeretnének Paks ügyében

Az amerikai Magyar Lobbi csoport vezetője arra kéri a tagságot, gyűjtsenek népszavazást kérő aláírásokat.

Földi Bence
2017. 05. 02. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Paks bővítése megszünteti a magyar energiafüggetlenséget, és lehetetlenné teszi az új energiatechnológiáink kifejlesztését” – kezdte új, néhány napja közzétett felhívását Lipták Béla, az Egyesült Államokban működő Magyar Lobbi vezetője. A lobbicsoport tevékenységéről többször is beszámoltunk már, legutóbb a CEU ellehetetlenítésével szemben emelte fel a hangját, azt megelőzően pedig azt próbálta elérni, hogy a magyar származású egykori New York-i kormányzó, George Pataki legyen az Egyesült Államok budapesti nagykövete.

Friss akciójában a nyolcvanéves mérnök-professzor – aki résztvevője volt az 1956-os forradalomnak is – azt kérte azoktól, akik egyetértenek vele abban, hogy a Paks II. megépítése hiba, „az interneten és személyesen is (az egyetemeken, közlekedési várócsarnokokban és mindenütt máshol) kezdjék meg az országos népszavazást kérő aláírások gyűjtését”.

„Ez nem pártpolitikai kérdés, [ ] nincs jobb- meg baloldali atomerőmű, csak kifizethetetlen és életveszélyes van, nincs liberális vagy konzervatív Paks II., csak a magyar energiafüggetlenséget felszámoló van”

– fogalmazott Lipták Béla. A Magyar Lobbi vezetője nagyon reméli, hogy a szervezet tagsága képes lesz – pártállástól függetlenül – összefogni, és „referendumunkkal a saját kezünkbe venni és okosan, előrelátóan formálni a magyar jövőt”. Azoknak, akik nem értenek egyet vele, egy hosszú, tudományos megalapozottságú írásban magyarázta el, mit is jelent szerinte a beruházás.

Lipták Béla állítása szerint Paks a magyar energiafüggetlenség legnagyobb ellensége, a magyar társadalom pedig „útválasztóhoz érkezett” – ezért lenne szükség a népszavazásra. Az atomenergiát idejétmúltnak nevező mérnök-professzor hosszasan értekezett levelében az atomerőművek működéséről is. Szerinte hatalmas anyagi terhet ró a nemzet jövőjét adó ifjúságra a beruházás, cserébe „2032 táján kapnak négy darab (ha addig még fel nem robbantak) lebontandó, vén reaktort, melyek teljes leszerelése majd annyiba kerül, mint amibe építésük került 50 évvel korábban”. Lipták Béla meglehetősen sötét képet festett: „Aztán amikor a Paks II. élettartama is lejárt, akkor ott állnak majd minden energia nélkül. És végül kapnak egy országot, mely elvesztegetett egy generációnyi időt, hogy felkészüljön a jövő modern technológiáira, a kimeríthetetlen, tiszta és ingyenes energiaforrások használatára.”

Idehaza az LMP próbálkozott többször is népszavazási kezdeményezéssel a Paks II. ügyében, de a Nemzeti Választási Bizottságon rendre elbuknak a benyújtott kérdései. A harcnak egyébként jó oka van, egy az Index által április közepén közzétett közvélemény-kutatás szerint a magyarok fele egyetért azzal az állítással, hogy az oroszokkal kötött szerződés veszélyezteti az ország függetlenségét. Az ezerfős, teljes népességre reprezentatív felmérésből kiderül, a lakosság 55 százaléka szerint lehetne népszavazáson dönteni a kérdésről, a Fidesz-szavazók 49 százaléka vélekedik így, miközben 42 százalék ellenzi a referendumot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.