Kecskemét, ahol nagyhatalmak találkoznak

Amerikai F-16-os vadászgépek és a honvédség nagyjavított Mi-17-eseit hazahozó orosz An-124-es óriásgép randevúzik Kecskeméten.

Zord Gábor László
2017. 05. 19. 8:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a hírös város katonai repülőterére érkeznek az Egyesült Államok légierejének ohiói nemzeti gárdához tartozó F-16-osai a Load Diffuser 2017 fedőnevű, három héten át tartó hadgyakorlatra, egy orosz vendéget is várnak ugyanoda. Információink szerint ugyanis a napokban hozza haza a Volga-Dnyepr légitársaság An-124-es óriásgépe a honvédségnek azt a négy Mi-17-es helikopterét, melyek a Vertoleti Rosszii cég novoszibirszki üzemében estek át nagyjavításon tavaly ősz óta.

A nagyhatalmi „randevú” nem teljesen példátlan. Mint arról 2015-ben hírt adtunk, amikor egy amerikai KC-135-ös géppel tanulták a légi utántöltést a kecskeméti Gripen-pilóták, egy orosz An-30-as fotófelderítő gép is tartózkodott a bázison a Nyitott égbolt szerződés értelmében.

Mindez egyfelől azt mutatja, hogy az amerikai-magyar kapcsolatok sikertörténetnek számító, katonai szegmensében Budapest próbál az új hidegháborús – Moszkva elrettentésére irányuló – viszonyok közepette is megfelelni Washington elvárásainak. Másfelől viszont a fokozódó nyugati nyomás ellenére igyekszik fenntartani haditechnikai együttműködését Oroszországgal, ami a honvédség szovjet eredetű felszerelésére tekintettel kényszer is, másrészt rövid távon olcsóbb megoldás, mint a – a honvédségi büdzsé növekedése ellenére egyelőre finanszírozhatatlan – gyors újrafegyverzés nyugati forrásokból. Ezzel a viselkedéssel – melynek nyomai azért minden közép-kelet-európai országban fellelhetőek – mára Magyarország kétségtelenül eltávolodott a térségi NATO-szövetségesek fősodrától, amelyben a fokozódó katonai ráfordítások elköltésének kiemelkedő célja, hogy minél hamarabb megszabaduljanak a szovjet-orosz haditechnikától és az ezzel járó függőségtől. Az sem mellékes szempont persze, hogy a közpénzek elköltésének egyre átláthatatlanabb hazai viszonyai közepette a kormánynak sokkal nagyobb a mozgástere, ha keleti partnerekkel dolgozik, szemben az óvatossá vált nyugati hadiipari cégekkel, melyek az elmúlt időszakban súlyos korrupciós ügyekkel égették meg magukat, többek között térségünkben is.

Közvetve ennek a „hintapolitikának” a létezését támasztja alá az a roppant visszafogott, sejtelmes, de semmiképpen sem transzparens kommunikáció, melyet e történések kapcsán folytat a kormányzat. A Honvédelmi Minisztérium (HM) tegnap kiadott nyilatkozatában például említést sem tesz arról, hogy amerikai erők dominálják a hadgyakorlatot, melynek még fedőnevét sem voltak hajlandóak leírni. A megközelítés hasonló ahhoz, ahogy az Oroszország elleni NATO-hadművelet, az Atlanti határozottság keretében fél évig Magyarországon állomásozó amerikai páncélos felderítő század vonatkozásában alkalmaz a HM. Országos sajtóeseményt nem szerveztek velük kapcsolatban, csak a helyi, illetve a szaksajtónak tették lehetővé a hozzáférést. Az amerikai követség információink szerint nagyobb nyilvánosságot akarna a jelenlétnek, de nem bírálhatják felül a vendéglátókat. Ezért várható, hogy a Load Diffuser jövő hétfői kezdő napján a biztonság kedvéért önállóan is kommunikálni fognak, hogy a saját verziójuk is eljuthasson a közvéleményhez. Ezzel együtt van rá esély, hogy gyakorlat magasrangú vendégeknek szánt látogatói napján, június 2-án beengedik a médiát is a bázisra.

Ezek után persze nem meglepő, hogy nem volt átlátható a Mi-17-esek nagyjavításának eljárása sem, de az bizonyos, hogy a 2016-os moszkvai Orbán-Putyin találkozó után hozták tető alá. A gépek szeptemberi elszállításáról „szpotter üzemmódban”, azaz a kecskeméti bázis kerítésén kívülről fotózva tudósíthatott csak lapunk munkatársa. Hasonlóképpen, nem sokkal a magyar miniszterelnök és az orosz elnök idén februári, budapesti eszmecseréje után nyilatkozta Simicskó István honvédelmi miniszter, hogy meghosszabbítják a honvédség négy éve nem repült Mi-24-es harci helikoptereinek élettartamát is. Ha újfent Oroszországba küldik ezeket nagyjavításra, borítékolható egy An-124-es újabb kecskeméti látogatása is.

Update: Pénteken, nem sokkal délután fél kettő után az amerikai F-16-osok előőrseként egy C-17-es szállítógép földi személyzetet és kiszolgáló berendezéseket hozott Kecskemétre. Utána nem sokkal megérkeztek a Load Diffuser gyakorlat szlovén résztvevői, két Pilatus PC-9 könnyű támadó repülőgép. Helyszíni információink szerint az amerikai harci gépek már a németországi Spangdahlemben vannak, onnan repülnek majd át az alföldi bázisra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.