Moszkva kész közvetítői szerepet vállalni Washington és Phenjan között a Koreai-félszigeten kialakuló válság enyhítésében, ha mind a két fél elfogadja – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden Moszkvában. „Oroszország készségéről van szó mindkét fél kívánsága esetén. Két fél között közvetítővé válni saját elhatározás alapján nem lehet. Mivel a konfrontatív üzenetváltás Phenjan és Washington között zajlik, értelemszerűen Oroszország készsége arra irányul, hogy megnyissa az utat a feszültség csökkentése előtt” – mondta.
A Koreai-félszigeten a feszültség Észak-Korea nukleáris és rakétakísérleteinek felújítása miatt nőtt meg. Phenjan 75 napi szünet után, november 28-án újabb rakétát bocsátott fel. December 4-én az Egyesült Államok és Dél-Korea légiereje minden korábbinál nagyobb léptékű hadgyakorlatba kezdett, amit Phenjan élesen elítélt. Alekszej Navalnij elnökválasztási küzdelemből való kizárásáról, illetve az ellenzéki politikus ezt követő bojkottfelhívásáról szólva Peszkov kijelentette: tüzetesen meg kell vizsgálni, hogy a szavazási távolmaradásra való felszólítás megfelel-e az orosz törvényeknek. A szóvivő szerint a kizárás nem kérdőjelezi meg a választások legitimitását.
Az orosz Központi Választási Bizottság azzal az indoklással utasította el hétfőn Navalnij elnökjelöltként való bejegyzését, hogy a politikus gazdasági bűncselekmény miatt 2017-ben próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést kapott, így tíz évig nem indulhat jelöltként választáson. Navalnij koncepciósnak minősítette az ellene hozott bírósági ítéletet. A politikus 2009-ben vált ismertté hivatalos személyek korrupciós ügyeinek felderítése miatt. 2011-ben a választási csalások által kiváltott tömegtüntetések egyik szervezője volt. 2013-ban a moszkvai polgármester-választáson megkapta a szavazatok 30 százalékát. Az idén a hatóságok általi akadályoztatások ellenére két országos korrupcióellenes tiltakozást volt képes megszervezni.