A „magányos harcos” Magyarország elsőként engedélyezi az EU-ban az orosz vakcinát

Az Európai Gyógyszerügynökség véleményének megérkezése előtt Budapest már bejelentette döntését, hogy Magyarország használni fogja a Sputnik V oltóanyagot és az AstraZeneca vakcináját is. Ezzel további nyomás kerül az Európai Unió oltási stratégiájára, vélekedik a Financial Times.

Forrás: Courrier International2021. 01. 22. 13:11
null
Moszkva, 2021. január 19. Az új koronavírus ellen kifejlesztett orosz oltóanyagot, a Szputnyik V-t mutatja egy nõvér a moszkvai GUM áruházban létesített oltóközpontban 2021. január 19-én. MTI/EPA/Jurij Kocsetkov Fotó: Jurij Kocsetkov
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Figyelembe véve azt a tempót, amellyel a Brüsszel által megrendelt oltóanyag érkezik a tagállamokba, nincs más lehetőségünk, minthogy saját magunknak keressünk más ellátási lehetőségeket.” A magyar miniszterelnök kabinetfőnöke megerősítette január 21-i sajtótájékoztatóján: a magyar kormány úgy döntött, hogy jóváhagyja a koronavírus elleni orosz oltóanyag, a Sputnik V és az AstraZeneca oltóanyagának is a használatát.

– Ezzel Magyarország az első olyan európai uniós tagállammá vált, amelyik engedélyezi az orosz állami támogatással kifejlesztett koronavírus elleni vakcina használatát – írja a Financial Times. – Egyúttal ez az első példa arra is, hogy egy európai uniós tagállam kilép a sorból és saját hatáskörben sűrgősséggel hagyja jóvá egy vakcina használatát.

Szintén csütörtökön erősítette meg Magyarország azt a szándékát is, hogy a kínai Sinopharm-tól egymillió adag oltóanyagot szándékozik beszerezni, fűzi hozzá a Financial Times, emlékeztetve Orbán Viktornak egy múlt heti információjára, miszerint Kína és Oroszország „polgáraiknak tízmillióit oltják be jelenleg is ezekkel az oltóanyagokkal”, ami mindenképp arra utal, hogy az oltóanyagok biztonságosak. Amikor az orosz kormány bejelentette, hogy éppen kétmillió adag oltóanyagot terít az ország területén, a Financial Times utánajárt: helyi orvosokat kérdezett meg erről, akik csak arról tudtak beszámolni, hogy vakcina-hiány van.

A Szputnyik V-t mutatja egy nővér oltóközpontban
Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Zűrzavar az egységes stratégiában

Akárhogy is van, fűzi hozzá a lap, az biztos, hogy az orosz kezdeményezés „csak hozzátesz ahhoz a nyomáshoz, ami az Európai Unió vezetésének a vállát nyomja a koronavírus elleni harcban”. Brüsszel több megrendelést is leadott már – több gyártónál – koronavírus vakcinák szállítására, a megrendelést a teljes Európai Unió számára központilag irányítva, egy kézben tartva.

Kétségkívül, az európai jog lehetővé teszi, hogy „a tagállamok átmenetileg használhatnak (az EU által) nem engedélyezett gyógyszereket”, például egy világjárvány elleni védekezésben, magyarázza a lap.

De az Európai Bizottság már korábban figyelmeztette Magyarországot, hogy ha átlép az európai gyógyszerszabályozók feje fölött és elkezdi használni a Sputnik V oltóanyagát, akkor lerombolhatja a covid-19 vírus elleni immunizációba vetett köz-bizalmat. (eredeti nyelvben sem derül ki, hogy pontosan ezt hogy érti a szerző).

A Financial Times végül emlékeztet arra, hogy Angela Merkel német kancellár szintén bejelentette csütörtökön, hogy egyeztetett Vladimir Putyinnal és szóba került egy esetleges gyártási együttműködés a két ország között, valamint a Sputnik V vakcina használata, hangsúlyozva, hogy erre csak akkor kerülhetne sor, ha az Európai Gyógyszerügynökség áldását adja az oltóanyagra. „Tekintettel az egészségügyi válsághelyzetre, az együttműködés lehetséges, az egyéb területeken köztünk fönnálló véleménykülönbségek ellenére ”- fogalmazott a német kancellár.

Az eredeti cikket ITT érheti el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.