A világ folyóinak és vízgyűjtőrendszereinek átfogó atlaszát állította össze két kutató

A világ folyóinak és vízgyűjtőrendszereinek átfogó, minden jellemző adatot tartalmazó atlaszát készítette el két tudós, akik a kedden mutatták be munkájukat, amely hatalmas segítséget nyújthat a nemzetközi szervezeteknek a vízhiány elleni védekezésben.

Forrás: MTI2019. 12. 10. 20:47
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A HydroATLAS létrehozásán két tudós, az ausztrál Griffith Egyetemről Simon Linke és a kanadai McGill Egyetemről Bernhard Lehner dolgozott. Ez a világ első nagy térbeli felbontású atlasza, amely feltérképezi a Föld minden folyójának és vízgyűjtőjének környezeti jellemzőit. Az atlasz lehetővé teszi a folyók és vízgyűjtőinek hidrológiáját és ökológiáját befolyásoló tényezők részletes elemzését.

A folyók amellett, hogy élőhelyet és élelmet nyújtanak a Föld sok élő szervezetének és az embernek is, a globális vízciklus szerves részét képezik, és alakítják is a kontinenseket, amelyeken keresztülfolynak. A folyók tanulmányozása és a problémák diagnosztizálása azonban összetettségük miatt nehéz feladat.

A most elkészült atlasz globálisan több mint nyolcmillió folyószakasz és több mint egymillió vízgyűjtő rendszer adatait mutatja. Olyan információkkal szolgál, mint a vízhozam, a földfelszín alatti víz mélysége vagy az árterület.

„Az a HydroATLAS szépsége, hogy nincs szükség különös tudásra a számítógépes térképészetben, rá kell klikkelni egy folyóra vagy egy területre, és a rendelkezésre álló adatok feljönnek az adatbázisból” – magyarázta Linke, aki kiemelte, hogy először lehet erről a területről egyetlen helyen hozzáférni minden fontos, globális információhoz.

A kutatók szerint a HydroATLAS különösen hasznos lehet olyan kormányközi szervezetek számára, mint az ENSZ környezetvédelmi programja, a Világbank vagy a Természetvédelmi Világszövetség. Segítségével lehetőség nyílik a folyók vagy vízgyűjtők védelmét szolgáló módszerek hiányosságainak kezelésére és az emberi tevékenység édesvízi ökoszisztémákra gyakorolt hatásinak megértésére.

A HydroATLASról szóló tanulmányt a Nature tudományos folyóirat Scientific Data kiadványában publikálták.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.