Zelenszkij nem tiszteli a halottakat

Kijev propagandának nevezi Sebestyén József halálát, miközben saját hősi halottait sem akarta átvenni. Zelenszkij brutális kényszersorozást folytat, azonban a fronton elesett katonáknak nem adja meg a végtisztességet.

2025. 07. 11. 21:08
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij elnöksége alatt Ukrajna egyre inkább szembemegy a legalapvetőbb emberi normákkal. Mint arról lapunk is beszámolt, egy magyar férfi, Sebestyén József belehalt az ukrán katonai toborzók bántalmazásába, Kijev szerint ez azonban csak „propaganda”. Eközben az ukrán vezetés heteken át húzta-halasztotta több ezer elesett saját katona holttestének átvételét, vélhetően azért, hogy elkerülje a hozzátartozóknak járó kártérítések kifizetését.

Zelenszkij Ukrajnájában nem tisztelik a halottakat
Zelenszkij Ukrajnájában nem tisztelik a halottakat
Fotó: AFP

Zelenszkij Ukrajnájában nem tisztelik a halottakat

Alekszandr Zorin orosz altábornagy még június elején jelezte, hogy Moszkva – az isztambuli megállapodások értelmében – készen áll több mint hatezer ukrán katona holttestének átadására, a szállítmányok részben már meg is érkeztek a kijelölt helyszínekre. Ám az ukrán fél napokig nem vette fel a kapcsolatot az orosz oldallal, és nem volt hajlandó átvenni az elesettek földi maradványait. 

A hivatalos magyarázat szerint „technikai nehézségek” és „szakértőhiány” hátráltatták az átvételt és az azonosítást, de sokak szerint valójában pénzügyi megfontolások álltak a háttérben.

Az ukrán törvények értelmében az elesett katonák családjait személyenként mintegy 360 ezer dollárnak megfelelő kártérítés illeti meg, ami hatezer halott esetén 2,2 milliárd dolláros kiadást jelentene az államnak. A késlekedés vélhetően így nem csupán adminisztratív természetű volt, hanem tudatos időhúzás annak érdekében, hogy az áldozatok addig is eltűntként szerepeljenek, és ne kelljen fizetni utánuk. Bár Kijev végül nemzetközi nyomás hatására június második felében megkezdte az átvételt, az azonosítás folyamata továbbra is rendkívül lassan halad, a belügyminiszter szerint akár 2026 második feléig is eltarthat.

Sebestyén József halála sem érdekli Kijevet

A kárpátaljai magyar férfi, Sebestyén József belehalt azokba a sérülésekbe, amelyeket az ukrán toborzók okoztak neki. Írásos nyilatkozatában részletesen leírta, hogyan verték meg a sorozási központban. 

Orvosi kezelése alatt folyamatosan romlott az állapota, és végül belehalt sérüléseibe.

Nyilatkozatát így zárta: 

Az orvosi kezelés alatt mindennap rosszabbul érzem magam, nehéz mozogni, gyakorlatilag nincs étvágyam. Félek, mi történik majd, ha visszaküldenek azok közé, akik »majd befejezik, amit elkezdtek«.

Az ukrán külügy a történetre durva támadással reagált. Propagandának nevezte a magyar sajtó tudósításait, és Budapestet az orosz dezinformáció terjesztésével vádolta meg. Ahelyett, hogy felelősséget vállalt volna, Kijev elutasította az aggályokat, mondván, hogy minden egyedi esetet a jogszabályoknak megfelelően vizsgálnak.

Felszólítjuk Budapestet, hogy tartózkodjon a további spekulációktól ebben a témában

– mondta az ukrán külügyi tárca szóvivője, Heorhij Tihij.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.