Orbán Viktor kifejtette, hogy jelenleg minden erejét és energiáját a járvány elleni védekezés köti le, így a magyar kormány képviseletében Varga Judit igazságügyért és európai uniós ügyekért felelős miniszter tud részt venni a vitában. A miniszterelnök arra is felhívta az EP-elnök figyelmét, hogy az Európai Tanács soros elnöksége képviseletében egy államtitkár lesz jelen – tette hozzá Havasi Bertalan.
Mindezek alapján Orbán Viktor levelében arra kérte az Európai Parlament elnökét, hogy biztosítsa a felszólalási lehetőséget Varga Judit miniszternek.
Az Európai Parlament jó úton halad afelé, hogy a parlamentarizmus karikatúrájává váljon. Úgy veszik napirendre a magyar vírustörvényt, hogy előzetesen
az Európai Bizottság már megállapította: a jogszabály nem sérti az uniós jogot.
Mára az is nyilvánvalóvá vált, hogy az EP korábbi, az ügyben hozott állásfoglalása hazugságokat tartalmazott. És ennek tetejében az igazságügyi miniszternek sem hagyják, hogy kifejthesse az álláspontját az ülésen – ezt már Hidvéghi Balázs mondta lapunk kérésére, azt is hozzátéve: a járványhelyzet miatt a kormánypárti EP-képviselők sincsenek Brüsszelben, oda sem tudnak utazni, így ők sem mondhatják el a véleményüket a kérdésben.
– Online hozzászólásra két hónappal a járványhelyzet kezdete óta sincs lehetőség! Elképesztő! A Magyarországról szóló vita mind tartalmilag, mind pedig
a legalapvetőbb demokratikus elvek tekintetében elfogadhatatlan
– szögezte le a Fidesz EP-képviselője.
– Az EP szép lassan a bevándorláspárti, szélsőbaloldali, sorosista politikai erők foglyává válik – tette hozzá Hidvéghi Balázs. Felvetésünkre, hogy az Európai Néppárt berkeiben milyen hozzáállás tapasztalható a magyar rendkívüli intézkedésekkel kapcsolatban, a képviselő elmondta: akárcsak az uniós parlament,
a néppárt is küzd a szélsőségesen liberális erők térnyerésével.
– Mi fenntartjuk a korábbi kritikánkat a néppárt irányába, mert azt látjuk, hogy az utóbbi időben nem volt elég karakteres ahhoz, hogy alternatívát kínáljon a balliberális véleményekkel szemben – szögezte le. Hidvéghi az uniós bizottság liberális alelnökének, Věra Jourovának legújabb kritikáira reagálva elmondta: aki a brüsszeli bürokráciában Magyarország mellett bármilyen érvet is felsorol, arra azonnal nyomást helyez a bevándorláspárti sorosista hálózat. – Én ennek tudom be, hogy Věra Jourová árnyalta a kijelentéseit. Ez ugyanakkor nem változtat a tényen, hogy a magyar törvény nem ellentétes az uniós joggal – húzta alá a Fidesz EP-képviselője.
ELŐZMÉNY: AZ EP elnöke „meghívta” Orbán Viktort a magyar vitára
Orbán Viktor legutóbb 2018 szeptemberében, a hazánkat elmarasztaló Sargentini-jelentés megszavazásakor utazott az EP plenárisára és ismertette a magyar álláspontot.
Az uniós parlament mindezek ellenére megszavazta a jogállamisági eljárás indítását Magyarországgal szemben.
Az Orbán Viktornak írt levél IDE kattintva érhető el.