Csatatérré vált az olasz bíróság Matteo Salvini miatt

Nehéz az ország kormányzása olyan koalíciós erőkkel, akik bíróság elé állítják partnerüket! – nyilatkozta Matteo Salvini volt belügyminiszter a közelmúltban. A bevándorlásellenes Liga elnöke kormányba lépésekor alighanem tisztában volt azzal, hogy óriási kihívás szövetségre lépni ősi ellenségeivel. De hogy a bíróságon próbálják lejáratni, arra talán ő sem számított.

2021. 04. 19. 20:31
SALVINI, Matteo
Matteo Salvini, az olasz Liga párt vezetõje, volt belügyminiszter (b) részt vesz a cataniai Bicocca börtön bunkertermében az úgynevezett Gregoretti-ügyben ellene folyó elõzetes bírósági eljárás ülésén 2021. április 10-én. Fotó: Orietta Scardino Forrás: MTI/EPA/ANSA/

Nehéz az ország kormányzása olyan koalíciós erőkkel, akik bíróság elé állítják partnerüket! – nyilatkozta Matteo Salvini volt belügyminiszter a közelmúltban. A bevándorlásellenes Liga elnöke kormányba lépésekor alighanem tisztában volt azzal, hogy óriási kihívás szövetségre lépni ősi ellenségeivel. De hogy a bíróságon próbálják lejáratni, arra talán ő sem számított.

A Mario Draghi vezette kormány célkitűzése, hogy kivezesse az országot az egészségügyi vészhelyzetből, a súlyos gazdasági recesszióból. Az olasz kormányban azonban a rendkívüli szükségállapot ellenére sem csillapodik az ellenségeskedés, amely immár évtizedek óta feszíti a jobboldalt és a baloldalt. A Matteo Salvini ellen indított bírósági hadjárat új fejezethez érkezett. A palermói bíróság úgy határozott, megalapozottnak tartja a bevándorlásellenes Liga elnöke elleni ügyészség vádemelését az Open Arms civil hajó ügyében. A palermói bíróság főügyésze, Francesco Lo Voi szerint a volt belügyminiszter személyi szabadságsértést követett el azzal, hogy 157 személyt hat napon keresztül várakoztatott az Open Arms hajó fedélzetén 2019 augusztusában Lampedusa vizein. Tizenöt évig terjedő börtönbüntetés, valamint a politikai szerepléstől való eltiltás fenyegeti a politikust a szigorú bevándorlás ellenes politikája miatt.

Táncra perdültek az olasz szigeten partra szálló bevándorlók
Fotó: Reuters

Csakhogy egy héttel korábban még a cataniai bíróság ügyésze, Andrea Bonomo a Gregoretti hadihajó esetében kezdeményezett előzetes eljárás lezárását kérte, arra hivatkozva, hogy nem megalapozott a vád.

„Két, szinte azonos vádemelésre kétfajta igazságszolgáltatással válaszolnak az olasz bírák.

Ami Cataniaban nem számít bűntettnek, azért Palermóban bíróság elé állíthatnak és elítélhetnek. Mintha két különböző ország igazságszolgáltatása lenne, vagy két különböző jogrendszer létezne Szicília bíróságain. Mi sem bizonyítja jobban a politikai ideológiák mentén zajló igazságszolgáltatást, mint Salvini esete” – írta az Il Giornale napilap főszerkesztője, Alessandro Sallusti. „Az ügy kimenetele borítékolható volt” – kommentálták a hírt más újságok. Sokkhatásként érte a jobbközép szövetségeseket is a politikus ellen indult ügyészségi hadjárat. „Döbbenetes, hogy az kerül bíróság elé, aki belügyminiszterként kötelességét teljesítette: megvédte országa határait és megfékezte a tömeges illegális bevándorlást” – jegyezte meg közösségi oldalán Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek párt elnöke, szolidaritásáról biztosítva szövetségesét.

Matteo Salvini, az olasz Liga párt vezetője, volt belügyminiszter (balra) részt vesz a cataniai Bicocca börtön bunkertermében az úgynevezett Gregoretti-ügyben ellene folyó előzetes bírósági eljárás ülésén 2021. április 10-én
Fotó: MTI/EPA/ANSA/Orietta Scardino

A média figyelmét ugyanakkor az a „véletlen” egybeesés sem kerülte el, hogy Enrico Letta, a Demokrata Párt főtitkára és Oscar Camps, az Open Arms alapítója éppen a Salvini-pert megelőző napokban személyesen találkozott egymással. A baloldali párt vezetője a civil szervezet alapítójával készült fotót tett közzé a közösségi oldalán, amelyen egy Open Arms feliratú pólóban pózolt. – A Letta által közzétett fotó annak a bizonyítéka, hogy a Salvini ellen indított per politikai, nem pedig bírósági kérdés – nyilatkozta Valter Biscotti ügyvéd az Il Giornale hasábjain. A jogász szerint megvalósulni látszik, amit Luca Palamara ügyész állított: „Salvininak igaza van, mégis támadni kell.”

Matteo Salvini veszélyes választásnak nevezte a főügyész döntését, aki bűntények hiányában politikai perbe bocsátkozik.

– Egyértelmű, hogy a kormány közös politikai döntéséről volt szó. Napnál is világosabb, hogy a baloldal a bíróságon próbálja meg ellehetetleníteni ellenfeleit, amikor az urnáknál már nincs esélyük.

Silvio Berlusconinak nyolcvan bírósági kihallgatása volt, nekem meg öt-hat – nyilatkozta a volt belügyminiszter az Il Corriere della Sera újságnak. Arra is kitért, hogy a kormány első számú feladata a vírus megfékezése és a gazdaság beindítása. Hangsúlyozta azt is, hogy sürgős módosításokat kell végrehajtania a bevándorláspolitikában, a továbbiakban nem tolerálható, hogy illegálisan szállnak partra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.