Először a norvég Népegészségügyi Hivatal (Folkehelseinstituttet) hozta nyilvánosságra, hogy a Pfizer a következő hetekben kevesebb adag vakcinát fog szállítani Európába.
Közleményükben azt írták, már a következő héten 18 százalékkal kevesebb érkezik az országba.
Az északi uniós államok egészségügyi miniszterei gyorsan reagáltak a nem várt csökkentésre: Dánia, Finnország, Svédország, valamint a balti államok, Észtország, Lettország és Litvánia közös levelet írtak az Európai Bizottságnak, magyarázatot követelve oltóanyagok szállításának lassúságára.
Svédországban eddig 170 625 embert oltottak be, ami a lakosság 1,65 százaléka.
Egy héttel korábban a Népegészségügyi Hivatal (Folkhälsomyndigheten) oltásprogramját úgy módosította, hogy a már beoltottak részére nem kell eltenni a második adagot, mégpedig azért, hogy minél több embert be lehessen oltani, abban bízva, hogy majd ütemterv szerint érkezik az oltóanyag. Jelen állás szerint már a következő héten 25 százalékkal kevesebb Pfizer-vakcinát kap az ország, ennek ellenére úgy nyilatkozott a világhírűvé vált főepidemiológus, Anders Tegnell, hogy továbbra sem szükséges félretenni a második, emlékeztető adagot.
A Pfizer és a BioNTech gyógyszeripari vállalatok koronavírus elleni vakcinája
Fotó: MTI/EPA-KEYSTONE/Laurent Gillieron
A svéd oltásrend szerint első körben csak az idősotthonokban élő, illetve otthonápolásban részesülő hetven év felettieknek adják be az oltást, az egészségügyi dolgozókra csak a második körben kerül sor.
Pénteken a királyi párt is beoltották, ami miatt az udvart éles kritika érte. A teljes egyenlőségre törekvő országban sokaknak nem tetszett az, hogy bár XVI. Károly Gusztáv és Szilvia királyné hetven év felettiek, de nem állnak gondozás alatt, így egyelőre nem lennének jogosultak az oltásra.