A Fülöp-szigetekre ma megérkezett a kínai Sinopharm-gyár koronavírus elleni védőoltásának első, hatszázezer adagból álló első szállítmánya
– közölték a helyi hatóságok. A vakcinákat Kína ajándékba adta a délkelet-ázsiai államnak, ahol hétfőn indul az országos oltási kampány. Először az egészségügyi dolgozókat, majd a rendőröket és a katonákat oltják be.
A Hszinhua hírügynökség által 2020. december 31-én közreadott képen a Sinopharm kínai állami gyógyszergyártó egyik leányvállalata által a koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagot tartalmazó dobozok fekszenek a futószalagon a cég egyik pekingi üzemében
Fotó: MTI/AP/Hszinhua hírügynökség/Zang Juvej
A szállítmány egy kínai katonai repülőgépen érkezett a fővárosba, Manilába, az eseményen részt vett Rodrigo Duterte is.
Az államfő megköszönte Kínának a „barátság és a szolidaritás jegyében kapott adományt”, és elmondta: biztos abban, hogy az ország minden lakója a lehető leghamarabb megkapja a védőoltást.
Rodrigo Duterte, a Fülöp-szigetek elnöke és Hszi Csin-ping kínai elnök
Fotó: MTI
A Fülöp-szigetek más gyártókkal is tárgyalt a vakcinabeszerzésről. Mintegy 140 millió adag védőoltást szeretnének vásárolni, hogy az elég legyen 70 millió embernek, a lakosság felének. A tervek szerint az ország 25 millió – külön megrendelt – adagot kap majd a Sinovac nevű cég gyártmányából az idén. A brit–svéd gyártó AstraZeneca 525 600 adag vakcinája várhatóan hétfőn érkezik az országba.
A Fülöp-szigetek az utolsó délkelet-ázsiai országok egyike, amely végre megkapta az első oltóanyag-szállítmányát. Azért volt sürgető a szállítmány érkezése, hogy minél hamarabb elinduljon a gazdaság helyreállítása, amely tavaly a járvány miatt komoly veszteségeket szenvedett.
A régióban a Fülöp-szigetek a második helyen áll a fertőzési és a halálozási adatok szempontjából.
A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem vasárnap reggeli adatai szerint az országban 576 352-en betegedtek meg a koronavírussal, 12 318-an haltak meg, míg 534 271-en épültek fel eddig a kórból. Egy közvélemény-kutatás kimutatta, hogy a helyieknek kevesebb, mint egyharmada hajlandó csupán beoltatni magát, mert aggódnak a lehetséges mellékhatások miatt.