Most dől el a magyar filmipar jövője

A kormány tizennyolc százalékkal emelte a kifizethető adó-visszatérítés éves keretösszegét, és több mint negyven százalékkal növelte az elszámolható gyártási költségek mértékét. A világszínvonalú hazai gyártási infrastruktúra és a magasan képzett szakembergárda továbbra is vonzó célponttá teszi Magyarországot a globális filmipar számára. A MODIV a kormányzattal való folyamatos szakmai együttműködés fontosságára hívja fel a figyelmet, hogy Magyarország hosszú távon is megőrizze vezető szerepét a nemzetközi gyártási piacon.

Forrás: MODIV2025. 07. 07. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Munkába állt a MODIV, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) Mozgóképszakmai Osztálya, amely a magyar filmipar fejlesztését, nemzetközi versenyképességének erősítését, és az iparági szereplők érdekképviseletét tűzte ki célul. A MODIV vezetője a BKIK elnökének felkérésére Ruzsinszki Ádám, az ORIGO Filmstúdió produkciós igazgatója lett, aki hosszú ideje pénzügyi- és könyvelői feladatokat lát el nemzetközi produkciókban.

MODIV
A MODIV kiemelt küldetése a magyar filmipar nemzetközi versenyképességének erősítését. Forrás: MOVID

A MODIV célja, hogy a hazai filmipar kulcsszereplőit összefogva hatékony szakmai párbeszédet alakítson ki a döntéshozókkal és a szakma szereplői között és olyan javaslatokat dolgozzon ki, amelyek biztosítják a szektor fenntartható fejlődését. A filmipar nem csupán kulturális értéket teremt, hanem kiemelt gazdasági hatással is bír – a nemzetgazdaság egyik dinamikusan fejlődő ágazatáról van szó, amely évente több mint 20 ezer embernek ad munkát.

2024-ben a filmgyártás teljes hazai költése meghaladta az egymilliárd dollárt (kb. 370 milliárd forint), és amennyiben a nemzetközi gyártások jelenléte tovább erősödik, 2025-ben ez a szám tovább emelkedhet, akár 450–500 milliárd forintra is. Ez a teljes magyar GDP közel 1%-át jelentheti, a kapcsolódó ágazatokra gyakorolt multiplikátor hatással együtt. A nemzetközi filmgyártás Magyarországon komplex gazdasági ökoszisztémát működtet, amely nemcsak a filmipar, hanem a turizmus, vendéglátás, logisztika, építőipar és helyi közigazgatás bevételeit is jelentősen növeli, így kulcsszereplője a hazai gazdasági növekedésnek.

Egyetértünk miniszterelnök úrral, aki elismerte a fóti stúdiókomplexum átadásán, hogy a filmipar nemcsak művészet, hanem ipar is, amely állami és piaci szereplők közös együttműködésével épülhet tovább

– mondta el Ruzsinszki Ádám, majd hozzátette: azt az elvárást, hogy nem érhetjük be a középszerrel, a MODIV egyik alapelvének tekintik.

A MODIV az elmúlt hetekben széleskörű egyeztetésbe kezdett a hazai filmipar szereplőivel, több fórumot is tartott. Egy meghívott amerikai producer előadásában hangsúlyozta: Magyarország akár vezető szereplője lehet az európai filmgyártásnak, ha következetes modellt alakít ki. A MODIV konkrét cselekvési tervet dolgozott ki az egyeztetések és az összegyűjtött adatok alapján.

Szakpolitikai egyeztetés kezdeményezése a kabinet illetékes tagjaival, azzal a céllal, hogy a jövőben hasonló jelentőségű szabályozási döntések előtt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a filmipari szakma meghatározó szereplői is érdemi módon bevonásra kerüljenek. A MODIV kezdeményezi, hogy a jogalkotási folyamatokba a Kamara delegálhasson olyan, nemzetközileg is elismert szakembereket – például külföldi szervizproducereket, magyar gyártókat, stúdióvezetőket –, akik a filmipar gyakorlati működését és nemzetközi összefüggéseit képviselni tudják. Ugyanilyen fontos a nemzetközi kommunikációs kampány a magyar filmipar és bérgyártás versenyképességének erősítésére, valamint a hazai filmipari szereplők egységes képviselete. A filmipari szereplők részéről van igény egy olyan szakmai közegre, amely egyeztet, javaslatokat fogalmaz meg, összeköt szakmát és döntéshozókat, és amely párbeszédre épül.

A magyar filmipar kiemelt stratégiai ágazatként számít a kormány támogatására. Forrás: MODIV

A MODIV hisz abban, hogy a közös, szakmai alapon nyugvó fellépés képes megvédeni a magyar filmipar eddig elért eredményeit – és biztosíthatja annak jövőjét is. Ennek jegyében hivatalos kommünikét tett közzé az oldalukon, amely megerősíti: a magyar filmipar kiemelt stratégiai ágazatként számít a kormány támogatására. A dokumentum hangsúlyozza, hogy az új szabályozási keretek a tervezhetőség és átláthatóság irányába mozdulnak, miközben a közvetett támogatások összege is növekedett. A MODIV üdvözli a kormány nyitottságát a szakmai együttműködésre, és fontosnak tartja, hogy a jövőben a filmszakma szereplői – nemzetközi és hazai tapasztalataikat felhasználva – érdemben részt vehessenek a közös gondolkodásban és a döntések előkészítésében.

Borítókép: Szuperprodukciók sora forog hazánkban. Forrás: MODIV.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.