A Zalai-dombság és az Alpokalja találkozásánál található, kis lélekszámú Magyarföldön, korábban a Kossuth- és Jászai Mari-díjas Rátóti Zoltán színművész, rendező volt a polgármester, aki közösségi összefogás segítségével először egy haranglábat, kultúrpajtát, majd később fatemplomot is épített. Az épületet 2011-ben ökumenikus szertartással szentelték fel, és csakhamar a terület jelképévé vált: a templomot nemcsak a lelkileg elmélyülni vágyók keresik fel, hanem a környék nevezetes turistalátványossága is lett. Itt rendezik meg minden évben a Fatemplom fesztivált, ahol a Kárpát-medencei népi kultúrához, az egyedülállóan gazdag folklórkincshez visszavezethető, abban gyökeredző dallamok vagy régizenei köntösbe csomagolt szakrális üzenetek gondoskodnak a résztvevők lelki feltöltődéséről. A rendezvény fő vonzerejét épp ez a sajátos hangulat jelenti.

Fatemplom fesztivál 2025
A fesztivál július 11. és 13. között várja a látogatókat, a szervezők célja pedig ezúttal is az volt, hogy a három nap során minőségi világzenei, népzenei és könnyűzenei produkciókat, valamint komolyabb, szakrális előadásokat nyújtsanak a látogatóknak. – Mindig is volt népzene, klasszikus zene, szimfonikus zene, énekelt vers, és mindig volt valamilyen bibliához kötődő hangverseny.
Ezek idén is lesznek, de például újdonságként egy népzenekar keresi majd a klasszikus zenével való rokonságot.
Nagyon meg fognak lepődni egy-két dallamon, amit a Hungarian Folk Embassy előad. Előbb meghallgatjuk csembalón, majd annak a népzenei változatát adják elő – jegyezte meg Gryllus Dániel, a fesztivál alapítója, a Kaláka együttes vezetője, aki mellett a három nap során olyan további neves előadók lépnek fel, mint Sebestyén Márta és Andrejszki Judit, a Csík zenekar, a Muzsikás együttes vagy éppen Szalóki Ági.
Az idei év egyik különleges bemutatkozása a kolozsvári Katlan zenekarhoz kötődik, amely idén egy különleges – a fesztiválon az 1-ső Pesti Rackákkal szintén fellépő Ferenczi György által megálmodott – ösztöndíjprogramról tért haza. Az előadók egy tanévet tölthettek Nashville-ben, ahol a magyar népzene értékeit az amerikai bluegrass hagyományaival ötvözték.
A program egyik célja az is volt, hogy a fiatalok tanulmányaik alatt megtapasztalják az angolszász zeneipar profizmusát, és az itthoni munkájuk során is hasznosítsák az ottani módszereket.
A hagyományos zenei programok mellett pénteken emlékkiállítás nyílik a tavaly elhunyt Simon András grafikus vallásos tematikájú műveiből, szombaton pedig Rátóti Zoltán és a szintén Kossuth-díjas Huzella Péter zeneszerző, gitáros-énekes közösen tart zenés irodalmi estet. A fesztivált vasárnap hagyományosan egy ökumenikus istentisztelet zárja, amin a különböző egyházak képviselői mellett a fesztiválon fellépő művészek is részt vesznek.