Kozák Danuta szétverte a mezőnyt – kétszer

Mind elő-, mind középfutamában okosan lapátolt, de nem ő szállítja a nap egyetlen jó hírét. Nyugodtan várjuk a csütörtököt.

2016. 08. 17. 14:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A kajakdélután PERCRŐL PERCRE
A TELJES MAGYAR PROGRAM RIÓBAN

Pihenés, regenerálódás, összpontosítás – kulcsszavak ezek most Kozák Danuta életében, aki kedden még a K–2500 méter olimpiai aranyával a nyakában, a dobogó tetején törölgette könnyeit párospartnerével, Szabó Gabriellával, ma már pedig a kajak egyesek versenyében volt jelenése. Négy előfutamot rendeztek, így nem lehetett egyenes ágon a fináléba kerülni, de már az első felvonás után látni lehetett: Kozák, aki betegsége után egyre jobb erőre kap, London után ismét főszereplője lehet ennek a versenyszámnak. Az előfutamban Kozáké a harmadik legjobb idő lett, bár ez semmit sem jelentett, hiszen mindenki tartalékolt a középfutamra is; amelyben Danuta ismét energikus volt, nagy fölénnyel győzött a dán Jörgensen és a kínai Zsu előtt, természetesen finalista lett.

Érdekesség, hogy az első középfutamban a fehérorosz Marina Litvincsuk megelőzte az új-zélandi világsztár, tegnap 200-on bajnok Lisa Carringtont, míg a harmadik helyen a szerb színekben induló Ruzicic-Benedek Dalma végzett, aki azonban nem jutott be az A-döntőbe. Összesítésben a legjobb időt Kozák Danuta lapátolta, Litvincsuk a második, míg Carrington csak az ötödik idővel jutott tovább.

„Hosszú volt ez az ötszáz méter” – mindössze ennyit mondott Kozák, az ország Danája, aki az erős szembeszélben 1:54-es időt ért el, idén ideális körülmények között többször is 1:47-en belüli időket tudott.

Hufnágel Tibor (M4 Sport): – Pont erre számítottunk, kemény volt, így építettük fel a futamainkat. Kemény a mezőny, senki nem adja olcsón a bőrét.
Ceiner Benjámin (M4 Sport):  Alapból nem jó, ha az ember kitekinget, láttam azért, hogy jönnek a kazahok, bíztunk benne, hogy meglesz a harmadik hely. A döntő kemény lesz, nincs más dolgunk, mint kievezni magunkat.

A nap egyetlen női száma mellett két férfikajakos és egy kenus számot is rendeztek. A férfikajakkettesek 1000 méteres számában az U23-as világbajnok Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin duó mutatkozott be.

Kiss István tanítványai az előfutamban letesztelhették a kétszeres világbajnok német Marcus Gross, Max Rendschmidt formáját (mögöttük értek célba), riválisaik egyenes ágon jutottak a fináléba, Hufnágelék pedig az első középfutam harmadik helyével szintén kvalifikálták magukat az A-döntőbe.

„Tudtuk, hogy nehéz lesz, de átestünk a tűzkeresztségen, a döntőben már sokkal higgadtabban tudunk majd rajthoz állni” – mondta a Hufnágel Tiborhoz hasonlóan olimpián „elsőbálozó” Ceiner Benjámin, aki ígéri, a fináléban végletekig kihajtják majd magukat.

A K–2200 méter világbajnoki címvédői, Tótka Sándor és Molnár Péter szövetségi döntés alapján az utolsó pillanatban kerültek be az utazó csapatba, gyakorlatilag a nyaralásból kellett újra edzésbe állniuk. Tótka már tegnap arról beszélt, hogy jól érzik magukat, remek formában vannak Molnár Péterrel, és ezt meg is mutatták az előfutamban. A magyar kettősnek kemény riválisokkal kellett felvenni a versenyt, itt lapátolt az olimpiai bronzérmes brit Liam Heath, Jon Schoefield páros és a 2014-es vb ezüstérmesei, a német Ronald Rauhe, Tom Liebscher kettős is. Hüvös Viktor tanítványai mindkét egységet maguk mögé utasították, csak a hármas pályán csusszant be eléjük a spanyol Craviotto, Toro kettős, így végül középdöntőre kényszerültek. A második felvonásban azonban nem akadtak legyőzőre, a francia Sebastian Jouve, Maxime Beaumont duót fél hajóval maguk mögé utasítva jutottak a döntőbe.

Érthetően nagyon boldogan nyilatkoztak a verseny után.

„Nekünk minden egyes futam ajándék, életemben nem élveztem ennyire a kajakozást, mint itt, a riói olimpián” – mondta a futam után Molnár Péter.

„Már a pihenőnket töltöttük, amikor megtudtuk, hogy utazhatunk Rióba, olyan feszített tempóban készültünk, hogy ez a két hét mentálisan felfrissített bennünket, az utolsó két hét az utazás előtt nagyon jól sikerült számunkra. Kíváncsiak vagyunk, hogy mire megyünk majd a döntőben, ez egy olimpia, itt bármi megtörténhet” – tette hozzá Tótka Sándor, aki nem érez terhet, nyomást, párjával felszabadultan áll oda a döntőre, amelyben a legnagyobb rivális számukra a spanyol egység lehet.

Hajdu Jonatán (M4 Sport): – Igazából semmi nem hiányzott, sikerült egy jó pályát mennem. A középfutamra nem tudtam regenerálódni, ebben kell tudni előrelépni. Igaz, az előfutamban tudtam spórolni kicsit, talán a szembeszél zavarhatott. Örülök, hogy itt voltam, de a B-döntőben szeretnék egy jó eredményt elérni.

Férfi C–1200 méteren a négyszeres ifjúsági világbajnok, váltóban felnőtt világbajnoki bronzérmes Hajdu Jonatán képviselte a magyar színeket, s már az előfutamban megmutatta, hogy remek formában van, jó rajt után végig ott loholt az orosz Andrej Krajtor nyakában.

A középfutamban azonban nem volt szerencséje, mert a táv legjobbjaival, az ukrán olimpiai bajnok Jurij Csebannal és a háromszoros világbajnok azeri Valentyin Gyemjanyenkóval került egy futamba.

A 19 esztendős kenus a negyedik helyen zárt, s így csak a B-döntőben folytathatja a küzdelmeket.

„Úgy érzem, mindkét futamban sikerült jó pályát menni, a középfutamban nagyon erős ellenfeleket kaptam, ennyire futotta” – mondta Hajdu, aki a B-döntőben (9–16. helyosztó) is szeretné a maximumot kihozni magából.

A ma látott számok döntőit csütörtök 14 órától rendezik, mindenkit várunk a készülékek elé, kattanjanak ránk, és kövessék az eseményeket az MNO-n, szokás szerint percről percre!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.