A szép búcsú sem sikerült

Még a minimális célkitűzést, az ötödik helyezést sem sikerült elérnie a magyar női kézilabda-válogatottnak az olaszországi világbajnokságon. Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapata szombaton 36-33-ra nyert Ausztria ellen, az utolsó összecsapáson vasárnap 31-30-ra kikapott Franciaországtól, s ezzel a hatodik helyen zárt.

Sütõ-Nagy Zsolt
2001. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Kézilabda -

Mindenképpen csalódást keltően szerepelt a magyar válogatott, hiszen sokan előzetesen érmet vártak az együttestől, s ez nem is volt túlzás, ugyanis az olimpiai ezüstérmes és Európa-bajnok csapat a világbajnokságon kedvező helyzetből indult. Mint utólag kiderült, a mi csoportunk volt a leggyengébb. Csakhogy a csapat nem tudott élni a lehetőséggel, a svédektől elszenvedett vereséget követően a folytatásban a nehezebb ágra került, és a negyeddöntőben alulmaradt a rendkívül robusztus játékosokból álló Oroszországgal szemben.
A vereséget követően a legnehezebb feladat a szövetségi kapitányra hárult, akinek a hátralevő helyosztókra kellett megfelelően motiválnia a játékosokat. Ez az osztrákok elleni találkozón kezdetben úgy tűnt, nem sikerül, annak ellenére sem, hogy Radulovics Bojana egyhetes szünet után beinjekciózott bokával is vállalta a játékot. Sokáig úgy tűnt, a rendkívül harcosan játszó osztrákokat nem tudják kézilabdázóink megfékezni, és Fridrikasék már 15-9-re is vezettek. A félidő végén azonban sikerült 19-16-ra felzárkózni, s már ekkor látszott: a folytatásban lehet fordítani, hiszen az ellenfél szinte csere nélkül játszott az összecsapáson. Miként várható volt, az egyre jobban elfáradó osztrákoktól Farkas Ágnesék előbb átvették a vezetést, majd három-négygólosra növelték az előnyt. A 36-33-as győzelem után pedig készülhettek a franciák ellen.
Vasárnap az ötödik helyért megrendezett mérkőzés elején két góllal elhúzott az ellenfél. A magyar csapat harcosságára azonban nem lehetett panasz, és már az első félidőben sikerült fordítani, sőt együttesünk 16-14-es előnnyel mehetett pihenni. Egészen a hajráig sikerült is megőrizni az előnyt, annak ellenére is, hogy a kilenc gólt lövő Balogh Beatrixon kívül a többiek sokat hibáztak. Az 57. percben még 30-27-re vezetett a magyar válogatott, ám ekkor érthetetlen összeomlást láthattunk. Két és fél perc alatt egyenlítettek a franciák, és tizenöt másodperccel a végső dudaszó előtt Benga bedobta a győztes góljukat. Így elúszott az ötödik hely is, és szomorúan, megtörten távoztak kézilabdázóink a csarnokból.
– A tizenhárom nap alatt játszott kilenc mérkőzés túl sokat kivett a játékosokból, s ezért elsősorban fizikailag fáradtak el a hajrában – magyarázta Mocsai Lajos. – Ez a rövid felkészülés, amire lehetőségünk volt, ilyen eredményre adott csak lehetőséget. Ha meg akarjuk ismételni a tavalyi sikereket, többet kell együtt edzenie a válogatottnak.
Némi vigaszt jelenthet, hogy a negyeddöntőben a magyarokat búcsúztató orosz válogatott a döntőben végig vezetve 30-25-re legyőzte a címvédő norvég csapatot. A világbajnokságon még veretlen együttesek mérkőzésén az első negyedórában az oroszok a padlóra küldték a norvégokat (10-4), akik megpróbáltak felállni (23-20), de a szokottnál többet hibáztak. Így teljesen megérdemelten Oroszország lett a világbajnok. A bronzmeccsen is meglepetés született, Jugoszlávia a hoszszabbításban legyőzte Dániát.
Ezen a vébén minden kis magyar sikernek nagy értéke lett: a szövetségi kapitányok szavazatai alapján a jobbszélső Balogh Beatrix bekerült az olaszországi világbajnokság All-Star válogatottjába: kapus: Cecilie Leganger (norvég), jobbszélső: Balogh Beatrix (magyar), jobbátlövő: Mette Vestergaard (dán), irányító: Irina Poltorockaja (orosz), beállós: Ljudmilla Bodnyeva (orosz), balátlövő: Leila Lejeune (francia), balszélső: Maja Savic (jugoszláv).

Az 5–8. helyért: Magyarország–Ausztria 36-33 (16-19). Trento, 200 néző, vezette: Hudoerko, Litvinov (orosz). Magyarország: Farkas A. – Balogh 4, Pigniczki 3, Farkas Á. 7, Kindl 2, Deli 2, Kirsner 3, cserék: Sugár (kapus), Radulovics 2/2, Kulcsár 5, Siti E. 6, Borók 2. Ausztria: Rusnachenko – Fritz 5, S. Strass 4, Ofenböck 3, Sypkus 3, Fridrikas 10/4, B. Strass 7, cserék: Hofmann (kapus), Engel, Engl 1, Mika.
Az 5–6. helyért: Franciaország–Magyarország 31-30 (14-16). Merano, 500 néző, vezette: Forbord, Jorstad (norvég). Franciaország: Nicolas – Selambarom, Moreau 2, Cendier 3, Wendling 7, Lejeune 6/1, Ludwig 4, cserék: Dudziak (kapus), Norval-Tabard 1, Herbrecht 5, Cano 1, Benga 2. Magyarország: Pálinger – Balogh 9, Pigniczki 1, Kindl, Farkas Á. 5/1, Deli 2, Kirsner 2 – cserék: Sugár (kapus), Borók 5, Kulcsár 2, Siti E. 4, Pádár.
Elődöntők: Oroszország–Dánia 26-20, Norvégia–Jugoszlávia 34-33. A 3. helyért: Jugoszlávia–Dánia 42-40. (14-17, 34-34) A döntőben: Oroszország–Norvégia 30-25.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.