- Kézilabda -
Mindenképpen csalódást keltően szerepelt a magyar válogatott, hiszen sokan előzetesen érmet vártak az együttestől, s ez nem is volt túlzás, ugyanis az olimpiai ezüstérmes és Európa-bajnok csapat a világbajnokságon kedvező helyzetből indult. Mint utólag kiderült, a mi csoportunk volt a leggyengébb. Csakhogy a csapat nem tudott élni a lehetőséggel, a svédektől elszenvedett vereséget követően a folytatásban a nehezebb ágra került, és a negyeddöntőben alulmaradt a rendkívül robusztus játékosokból álló Oroszországgal szemben.
A vereséget követően a legnehezebb feladat a szövetségi kapitányra hárult, akinek a hátralevő helyosztókra kellett megfelelően motiválnia a játékosokat. Ez az osztrákok elleni találkozón kezdetben úgy tűnt, nem sikerül, annak ellenére sem, hogy Radulovics Bojana egyhetes szünet után beinjekciózott bokával is vállalta a játékot. Sokáig úgy tűnt, a rendkívül harcosan játszó osztrákokat nem tudják kézilabdázóink megfékezni, és Fridrikasék már 15-9-re is vezettek. A félidő végén azonban sikerült 19-16-ra felzárkózni, s már ekkor látszott: a folytatásban lehet fordítani, hiszen az ellenfél szinte csere nélkül játszott az összecsapáson. Miként várható volt, az egyre jobban elfáradó osztrákoktól Farkas Ágnesék előbb átvették a vezetést, majd három-négygólosra növelték az előnyt. A 36-33-as győzelem után pedig készülhettek a franciák ellen.
Vasárnap az ötödik helyért megrendezett mérkőzés elején két góllal elhúzott az ellenfél. A magyar csapat harcosságára azonban nem lehetett panasz, és már az első félidőben sikerült fordítani, sőt együttesünk 16-14-es előnnyel mehetett pihenni. Egészen a hajráig sikerült is megőrizni az előnyt, annak ellenére is, hogy a kilenc gólt lövő Balogh Beatrixon kívül a többiek sokat hibáztak. Az 57. percben még 30-27-re vezetett a magyar válogatott, ám ekkor érthetetlen összeomlást láthattunk. Két és fél perc alatt egyenlítettek a franciák, és tizenöt másodperccel a végső dudaszó előtt Benga bedobta a győztes góljukat. Így elúszott az ötödik hely is, és szomorúan, megtörten távoztak kézilabdázóink a csarnokból.
– A tizenhárom nap alatt játszott kilenc mérkőzés túl sokat kivett a játékosokból, s ezért elsősorban fizikailag fáradtak el a hajrában – magyarázta Mocsai Lajos. – Ez a rövid felkészülés, amire lehetőségünk volt, ilyen eredményre adott csak lehetőséget. Ha meg akarjuk ismételni a tavalyi sikereket, többet kell együtt edzenie a válogatottnak.
Némi vigaszt jelenthet, hogy a negyeddöntőben a magyarokat búcsúztató orosz válogatott a döntőben végig vezetve 30-25-re legyőzte a címvédő norvég csapatot. A világbajnokságon még veretlen együttesek mérkőzésén az első negyedórában az oroszok a padlóra küldték a norvégokat (10-4), akik megpróbáltak felállni (23-20), de a szokottnál többet hibáztak. Így teljesen megérdemelten Oroszország lett a világbajnok. A bronzmeccsen is meglepetés született, Jugoszlávia a hoszszabbításban legyőzte Dániát.
Ezen a vébén minden kis magyar sikernek nagy értéke lett: a szövetségi kapitányok szavazatai alapján a jobbszélső Balogh Beatrix bekerült az olaszországi világbajnokság All-Star válogatottjába: kapus: Cecilie Leganger (norvég), jobbszélső: Balogh Beatrix (magyar), jobbátlövő: Mette Vestergaard (dán), irányító: Irina Poltorockaja (orosz), beállós: Ljudmilla Bodnyeva (orosz), balátlövő: Leila Lejeune (francia), balszélső: Maja Savic (jugoszláv).
Az 5–8. helyért: Magyarország–Ausztria 36-33 (16-19). Trento, 200 néző, vezette: Hudoerko, Litvinov (orosz). Magyarország: Farkas A. – Balogh 4, Pigniczki 3, Farkas Á. 7, Kindl 2, Deli 2, Kirsner 3, cserék: Sugár (kapus), Radulovics 2/2, Kulcsár 5, Siti E. 6, Borók 2. Ausztria: Rusnachenko – Fritz 5, S. Strass 4, Ofenböck 3, Sypkus 3, Fridrikas 10/4, B. Strass 7, cserék: Hofmann (kapus), Engel, Engl 1, Mika.
Az 5–6. helyért: Franciaország–Magyarország 31-30 (14-16). Merano, 500 néző, vezette: Forbord, Jorstad (norvég). Franciaország: Nicolas – Selambarom, Moreau 2, Cendier 3, Wendling 7, Lejeune 6/1, Ludwig 4, cserék: Dudziak (kapus), Norval-Tabard 1, Herbrecht 5, Cano 1, Benga 2. Magyarország: Pálinger – Balogh 9, Pigniczki 1, Kindl, Farkas Á. 5/1, Deli 2, Kirsner 2 – cserék: Sugár (kapus), Borók 5, Kulcsár 2, Siti E. 4, Pádár.
Elődöntők: Oroszország–Dánia 26-20, Norvégia–Jugoszlávia 34-33. A 3. helyért: Jugoszlávia–Dánia 42-40. (14-17, 34-34) A döntőben: Oroszország–Norvégia 30-25.
Putyin csak játszadozik Donald Trumppal?
