Most már a minimum a legtöbb

(Trento) A csütörtök este Meránóban, a női kézilabda-világbajnokság negyeddöntőjében Oroszországtól elszenvedett 30-23-as vereség után hatalmas csalódottság lett úrrá a játékosokon és a vezetőkön egyaránt. Érthetően, hiszen az olimpiai második, Európa-bajnok együttes ezúttal is érmet szeretett volna nyerni. Egyelőre azonban elsősorban lelkileg kell összeszedniük magukat a lányoknak ahhoz, hogy elérjék minimális céljukat, a világbajnokság ötödik helyét. Nem könnyű feladat, mert először az örök rivális osztrákok következnek, majd a legutóbbi vb-n ezüstéremig jutó franciák.

Sütõ-Nagy Zsolt
2001. 12. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KÉZILABDA-
Nem annyira a vereség ténye, mint inkább mértéke volt megdöbbentő csütörtök este. Gyakorlatilag csupán az első félidőben tudott ellenállni a magyar válogatott az orosz csapatnak, de 9-8-as és 10-9-es állásnál öt lehetőségből sem sikerült az egyenlítés. A kapkodásra jellemző, hogy sorozatban adták el a labdát játékosaink, és nem elég, hogy gólt nem szereztek, az oroszok indítottak, és növelték az előnyüket. A második félidőben alakult kínossá a különbség, már 26-15-re is vezetett az ellenfél, ám a továbbjutást már elszalasztó csapat legalább küzdött a tisztes(ebb) eredményért.
A mérkőzést követően azonban így is minden játékos magába roskadva meredt a semmibe.
– Nem is emlékszem, mikor szenvedtünk utoljára ilyen súlyos vereséget… Döbbenetes! – jegyezte meg a csapatkapitány, Pádár Ildikó. Ennél tömörebben képtelenség megfogalmazni a lényeget. A játékosok többsége egyébként gyorsan az öltözőbe menekült, Mocsai Lajos viszont azonnal elemezte a történteket.
– Tudtuk, hogy csak nagyon fegyelmezett védekezéssel lehet megállítani az oroszokat, ám mindössze tíz percen keresztül volt képes rá a csapat – magyarázta a szövetségi kapitány. – Akkor fel is zárkóztunk, és egygólos hátrányunknál úgy éreztem, az oroszok is elbizonytalanodtak. Aztán öt rossz átadással kisegítettük őket, no meg nem tudtuk tartani a bal átlövőjüket, a nyolc gólig jutó Karejevát, és ez megpecsételte a sorsunkat. Ezért kaphattunk ilyen sok gólt, ráadásul támadásban a felállt védelem ellen túlzottan kiszámíthatóan, statikusan játszottunk.
A kapitányon többen is számon kérték, hogy a második félidő elején, amikor újra hullámvölgybe került a csapat, nem kért időt.
– Semmi jelentősége nem lett volna, mert a cserékkel megbeszéltem, mi a teendőjük, és úgy éreztem, a rövid szünettel sem tudnám kizökkenteni ritmusából az ellenfelet.
Mocsai szerint az a legnagyobb gond, hogy a tavalyi sikerek után túlzottan magára maradt a válogatott, a klubok az idén kevés lehetőséget adtak a közös munkára. Persze az egyesületek szempontjai is érthetők, hiszen az elmúlt esztendőben több mint öt hónapon keresztül nélkülözték legjobbjaikat. Az idén selejtezőket nem kellett játszania a csapatnak, ezért egyeztek meg rövidebb felkészülésben a szövetség vezetőivel. A másik nagy gond, hogy a külföldön szereplők sérülések és edzőjük elképzelései miatt csak keveset játszottak klubjukban, így legjobb formájuktól messze elmaradtak, ráadásul önbizalomhiánnyal is küszködtek. A mélyebb elemzésre ráérünk még, most a következő két mérkőzés a legfontosabb, az, hogy legalább az ötödik helyet elérje a csapat, és emelt fővel távozhasson a világbajnokságról.
A jövő szempontjából most ez a legfontosabb, meg egyébként is: a részsiker is tartást adhat.
***
A negyeddöntőben: Oroszország–Magyarország 30-23, Norvégia–Franciaország 29-26, Dánia–Ausztria 27-26, Jugoszlávia–Svédország 32-18. A helyosztók párosítása, ma, elődöntő: Oroszország–Dánia (Trento, 20.30 óra), Norvégia–Jugoszlávia (Bolzano, 20.30). Az 5-8. helyért: Magyarország– Ausztria (Trento, 18), Franciaország–Svédország (Bolzano, 18).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.