Pénzek a sapka alatt

Malonyai Péter
2001. 12. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már réges-régóta a levegőben lógott az ötlet, csak az volt a kérdés, hogy ki veti föl. Nos, a német futballszövetség elnöke állt elő a kezdeményezéssel, hogy ideje lenne végre megszabni a játékosfizetések fölső határát. Egy interjúban arról beszélt, hogy 2004-ig kidolgozható egy olyan szisztéma, amely Európa valamennyi országában használható lesz.
Világos a szándék, és teljesen érthető. Amióta, elsősorban a Bajnokok Ligájának köszönhetően a siker a legremekebb üzlet a pályák körül, a kontinens elit csapatai nyaranta egymást licitálják fölül a játékosvásárlásnál. A kiemelkedő gladiátorok ára ma már akkora, hogy a hétköznapok embere még számolni is elfelejt, eszébe se jut, hogy a saját életére lefordítsa a számára hihetetlen összegeket. Gondolják csak el, az éppen aktuális ranglista szerint legdrágább futballistát, a francia Zinedine Zidane-t a nyáron 60,64 millió dollárért vette meg a Juventustól a Real Madrid, az a klub, amelyik tavaly Luis Figóért 56,1 milliót fizetett, ugyancsak dollárban. Hogy mekkora összegekről van szó, arra bizonyíték, hogy a lista hatodikja, Andrij Sevcsenko is 25 millió dollárt ért meg az AC Milannak, amikor két esztendeje magához szólította őt Kijevből.
Mayer-Vorfelder úr javaslata ugyan nem a vételárak szabályozásáról, hanem a fizetésekről szól, ám a kifizetett összegek sejtetik, hogy nem csupán a megszerzés, a javadalmazás is rengeteg pénzbe kerül a vikágklasszisok esetében. Így aztán tényleg itt az ideje, hogy a valódi profi futballban is létezzen felső határ, bevett intézmény legyen az Egyesült Államokban a kosárlabdában, a baseballban és az amerikai futballban bevált, úgynevezett fizetési sapka (salary cap).
A magyar labdarúgás nem arról híres mostanában, hogy siet elébe menni az Európában megjelenő kezdeményezéseknek, ám nem ártana, ha itthon is bevezetnének valami hasonló rendszert Herr Mayer-Vorfelder ötletéből kiindulva. Mert ugyebár a nívót, az eredményeket és az érdeklődést véve alapul, a játékosokért és a játékosoknak kifizetett összegek enyhén szólva is irreálisak. A fizetési sapka meghonosítása segíthet abban, hogy ne álljon fönn a polgári jogban jól ismert ellentmondás, a szolgáltatás és az ellenszolgáltatás aránytalansága.
Ellenemre vethetik, hogy minek a szabályozás, a piac arra való, hogy rendre eldöntse, mi mennyit ér. Nos, a magyar futballban igazi piac egyelőre még nem létezik, a kereslet és a kínálat (edzőké, játékosoké, de még a befektetőké is) inkább a különféle kapcsolatokon, összefonódásokon alapul, nem a valódi értékek mentén szerveződik. Meg aztán, ha Nyugat-Európában, ahol valódi a piac s valódi a futball, elgondolkoznak azon, hogy határt szabjanak a kifizetéseknek, nálunk ezerszer inkább meggondolandó, mire költsünk és mennyit.
Illúzióim nincsenek, a megvalósításnak számtalan akadálya létezik nálunk, legyen elég csak a napi érdekek uralmára utalnom.
Arra, hogy nálunk a szemellenző a divat, nem a sapka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.