Uram, segíts, hogy megértsem!

Faragó Tamást – a bemutatását ezúttal talán mellőzhetem – csodabogárnak tartják. Általában ez a titulus jár azoknak, akik nem úgy viselkednek, ahogyan „illik”, cselekedeteiket nem a környezet elvárásai és visszajelzései motiválják, azt teszik, amit a saját törvényeik diktálnak számukra.

Kemenczky Zoltán
2001. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VÍZILABDA-
A női vízilabda-válogatott kapitánya, Faragó Tamás mégis nagyon különbözik a meg nem értett, frusztrált, befelé forduló különcöktől, mert zseni, mert olimpiai, világ- és Európa-bajnok, és mert egyébként elbűvölően kedves, jó kedélyű, karizmatikus egyéniség. Nem lehet rá komolyan haragudni, nem lehet figyelmen kívül hagyni, így aztán a kiközösítés veszélye nélkül lehet különc.
Az újságírók például azért kedvelik, mert a nyilatkozatai is olyanok, mint a személyisége: egyediek, energikusak, zabolátlanok, érdekesek, őszinték, ironikusak és néha önironikusak. Emlékszem, június végén ott ült a margitszigeti Thermál Hotel egyik előadótermében, mint az újdonsült Európa-bajnoki aranyérmes női vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya. Sajtótájékoztató volt, valaki azt mondta, most átadja a szót Faragó Tamásnak és Kemény Dénesnek. Faragó nem kezdett el köszönetet mondani az Árpád-házi királyoktól kezdve a felmenőin, a nevelőedzőjén, a szellemi mentorán át az uszodát fertőtlenítő személyzeten keresztül mindenkinek, hanem flegmán közölte: „Nekem nincs mondanivalóm.”
A saját magyarázata szerint: „Az öntörvényűségem talán abban nyilvánul meg, hogy nem hasonlítok és nem is akarok hasonlítani a tömegre. Miután más vagyok, ezért lehet úgy is fogalmazni, hogy öntörvényű.”
Jóllehet karrierjét sokan irigylik, Faragó nem törtető típus. „Beláttam azt, hogy minden úgy jó, ahogy megtörténik” – mondja.
Jómagam azt gondolom, hogy ez a filozófiája nyilvánult meg a nyáron Fukuokában, a világbajnoki döntőben. Vertek bennünket az olaszok, a helyzet egyre reménytelenebb volt, de Faragó nem toporzékolt a parton. Nem tehetetlen volt, hanem legbelül nyugodt, mert tudta: ő megtett mindent, a lányok is, és ha vereség a vége, akkor annak úgy kell lennie.
A nyári sikerek – Eb-arany, vb-ezüst – után a pólós hölgyek egyre-másra tűntek fel különböző rendezvényeken, gálákon, tévés show-műsorokban. Úgymond „eladhatóvá váltak a médiában”. Faragó nem ment, mert „én úgy érzem, hogy ez nem is meghívás, inkább hakni, olcsó népszerűségszerzés, amire, azt hiszem, nekem nincs szükségem. A dolognak súlyos ára van, az emberek elhasználódnak. Legfeljebb csak az úgynevezett tévés sztárok és a kiötlőik gondolják azt, hogy ők sztárok, valójában a szerepük szerint pojácák. Ha úgy gondolnám, hogy mondjuk a pályafutásom, a tapasztalataim által olyan helyzetben vagyok, hogy meg kell nyilvánulnom a nagyközönség előtt, akkor inkább egyetemi klubokba mennék, miként a hetvenhatos olimpia után.”
Faragó Tamásnak az idén hármas ikrei születtek – név szerint Emma, Berta és Tamás –, nem csoda hát, ha egész nyáron majd szétvetette az öröm.
„Ez Isten ajándéka számomra. Bár a sportban rengeteg sikert értünk el, egy pillanatra sem felejtettem el, hogy ennek az évnek a legnagyobb adománya ez a három gyermek” – magyarázza.
A kicsik egészen új dimenziókat nyitottak meg Faragó gondolkodásában.
„Talán az a legfontosabb, hogy az efféle áldás közelebb viszi az embert ahhoz, hogy bizonyos dolgokat megértsen a világból. Azt mondják, az alapvető intelligencia kilencven százaléka egyéves korig kialakul. A gyerekeimen látom azt, hogy ez az intelligencia elsősorban spirituális fogalom. Nagyon szerencsés az, akinek ez alatt az egy év alatt úgy fejlődik ki a lelke, a szelleme, hogy lehetővé teszi bizonyos dolgok befogadását. Már korábban rájöttem, de talán ebben az évben fogalmazódott meg bennem igazán a következő: a materialista gondolkodás azt mondja: tudom, tehát hiszem; a lényeg ellenben az, hogy ha hiszem, megtudhatom. Futás közben nagyon sokat elmélkedem, és a múltkor az jutott eszembe, hogy az ember a különböző könyörgései és imádságai között mennyire ritkán mondja ki azt: Uram, segíts, hogy megértsem! Pedig ez az egyik legfontosabb dolog az életben. Ezért igyekszem tudatosan úgy nevelni a gyermekeimet, hogy a lelkük fel legyen készítve arra, hogy megtudhassák.”
Kétségtelen, hogy Faragó Tamás vallásos, pontosabban hívő ember, s ennek a fogalomnak a jelentését szerinte nem megmagyarázni kell, hanem megélni. Erre az egyik alkalom a mai este.
„Úgy karácsonyozunk, ahogyan az a keresztény világban és a keresztény Magyarországon illik. Sok-sok előkészület mellett szenteste megvalósítjuk mindazt, amiről egy évvel korábban álmodni sem mertünk. A karácsony olyan pillanata az életnek, amikor az ember akaratlanul meghatódik. Ha ehhez társakat is talál, ráadásul nem is akármilyen társakat, hiszen három pici gyerekről van szó, akkor az a fajta boldogság, amely felé mindenki törekszik, megvalósulni látszik. A karácsony magában hordozza azt az ártatlanságot, amely elsősorban a kisgyermekek arcán tükröződik.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.