Öttusa, az igazi hungaricum

Stílszerű véget ért tegnap a budakalászi öttusa Európa-bajnokság: a férfiváltó (Fülep Sándor, Horváth Viktor, Kállai Ákos) rajt-cél győzelmet aratott a kontinensviadal zárónapján. Az öszszesítés: négy arany- és egy bronzérem – ez a szinte felülmúlhatatlan magyar mérleg az Omszki-tó partján.

2006. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden számban érem, közöttük legalább egy arany – ezt a hivatalos célkitűzést fogalmazta meg a budakalászi öttusa Európa-bajnokság előtt Pálvölgyi Miklós, a férfiválogatott szövetségi kapitánya. Ám jött a múlt vasárnapi hagyományos viadal, amely tiszta égből hulló csodás éremesőt – két arany (Balogh Gábor és a csapat), egy bronz (Fülep Sándor) – hozott, így a szakvezető optimistán mondhatta hétfőn a férfi váltóverseny előestéjén: itt is nyerünk.
Tanítványai úgy kezdtek tegnap, hogy semmiképpen se hozzák kínos helyzetbe Pálvölgyit: a tizenöt elindult egység között megnyerték az első két tusát! A lövészetben Fülep 93, Kállai Ákos 91, Horváth Viktor 90 kört ért el, a 274-es összteljesítmény 1192 pontot hozott. A vívás legalább ilyen jól sikerült, hiszen a magyar trió mind a tizenöt ellenfelét legyőzte, s a 126 asszóból 88-at sikeresen vívott meg. A hagyományos verseny vívásában visszafogottabb Horváth most parádézott, 35 győzelem/7 vereséges mutatóval zárt, de remekül szerepelt Fülep és Kállai is: előbbi 27/15-tel, utóbbi 26/16-tal fejezte be a számot. A magyar trió kerek 1000 pontot szorgoskodott össze, ezzel megnyerte ezt a számot is.
Ezután nyilatkozott úgy Horváth Viktor, hogy így talán még soha nem ment ennek a csapatnak a páston, mint most. Hozzátette: az úszás nem módosítja majd érdemben az állást, minden a lovagláson dől el. Neki is igaza lett. A római-parti strand 33 méteres medencéjében hozták magukat a mieink, így 192 pont előnnyel fordultak a negyedik tusára. Amelynek elején kicsit megijedtünk, hiszen a mezőny zöme alaposan átrendezte a pályát, a spanyol Carlos Sorolla például sehogy sem tudta rávenni Melissát, hogy átugorja az akadályokat. Nem is ugrotta át… Az élmezőny felé közelítve azért javultak a teljesítmények, hogy a magyaroknál aztán kiteljesedjen a tudás. Kállai Von Ginnel, Fülep Ifjúval vert csak egy akadályt, Horváth egyszer torpant meg Palermóval, ez mindössze 52 hibapont volt. A futás előtt így 204 ponttal vezettek honfitársaink a második helyen álló ukránok előtt. Madaras Ádám sajtófőnök, 1991-es egyéni Európa-bajnok találóan jegyezte meg: „Unalmas futásnak nézünk elébe, de nem baj.”
Nem bizony. Első emberünk, Horváth szinte teljesen pontosan tartotta az 51 másodpercnyi különbséget, Kállai sem adta sokkal alább, a dicsőség pedig a befutó Fülepnek jutott. A publikum a friss és követendő budakalászi szokásoknak megfelelően tombolt örömében, és megvolt rá minden oka: ilyen eredményt öt éve ért el legutóbb a magyar férfi öttusa-válogatott. Akkor, a 2001-es milfieldi világbajnokságon is mindent (egyéni, csapat, váltó) nyertek a mieink, és még egy ezüstöt is. Ezúttal sem jutott másnak diadal, ráadásképpen még egy bronz termett az Omszki-tó partján. Nagyszerű rendezés, nagyszerű eredmények – az előzetes reményeknek megfelelően így lett teljessé a budakalászi öttusa Eb sikere. A közönség újból rátalált erre a nagyszerű sportágra, amit ugyan nem űznek tömegek, viszont igazi hungaricum: mi magyarok vagyunk benne a legjobbak.
Eredmények, férfi váltóverseny: 1. Magyarország (Horváth Viktor, Kállai Ákos, Fülep Sándor) 5476 pont, 2. Ukrajna 5416, 3. Oroszország 5366.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.