A vatikáni média dicsérte az Oscar-díjas Spotlightot

A Vatikán lapja leszögezte azt is, hogy Tom McCarthy alkotása nem katolikusellenes film.

MTI
2016. 03. 01. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A L’Osservatore Romano hétfő délután megjelent számában két cikket is szentelt a Los Angelesben vasárnap megrendezett Oscar-díjátadó gálának és a legjobb film Oscarjának, amelyet a Spotlight kapott. A film a Boston Globe újságíróinak tényfeltáró nyomozását mutatta be, amely kiderítette, hogy katolikus papok több száz gyereket erőszakoltak meg és molesztáltak szexuálisan Bostonban, és ezt az egyház szisztematikusan a szőnyeg alá söpörte.

A Vatikán újságja Michael Sugar producer Oscar-beszédét is idézte, aki a ceremónia színpadáról a következő szavakkal üzent az egyházfőnek: „Ferenc pápa, ideje megvédeni a gyerekeket, és helyreállítani a hitet”. Sugar hozzáfűzte: reméli, hogy a filmben ábrázolt áldozatok hangja olyan kórus, amely egészen a Vatikánig elhallatszik.

A lap szerzőjének értelmezése szerint ez azt jelzi, hogy még él a hit az intézmény iránt és a pápa iránt, aki folytatja az egyház megtisztítását. És még él a hitbe vetett bizalom is, hiszen ez a hit „védelmezi az áldozatokat és megvédi az ártatlanokat”. A cikk írója, Lucetta Scaraffia szerint a Spotlight nem katolikusellenes film, „hangot ad a hívőket ért sokknak és mély fájdalomnak, amikor szembesülnek a szörnyű valósággal”.

A L’Osservatore Romano másik Oscarral foglalkozó írása szerint a Spotlightnak „volt bátorsága bemutatni olyan ügyeket, amelyeket mérlegelés nélkül el kell ítélni”.

A Vatikáni Rádió, amely a velencei filmfesztiválon bemutatkozó alkotást már októberben lelkes, dicsérő szavakkal üdvözölte, az Oscar-gálát követően is elismerően beszélt a filmről, az alkotást a téma „alapos és autentikus” feldolgozásáért dicsérte, és ugyancsak idézte Sugar megszólalását.

A filmet a pozitív vatikáni méltatások előtt katolikus körökben is kedvezően fogadták, néhány hete Ferenc pápának a papok szexuális visszaéléseivel foglalkozó tanácsadó testülete is megtekintette a produkciót.

Szinte egyidejűleg azzal, hogy a Spotlight alkotói átvették az Oscar-szobrot, George Pell bíboros, Sydney érseke arról beszélt, hogy a katolikus egyháznak hatalmas kárt, a hívőknek pedig csalódást okozott a papok által elkövetett szexuális visszaélések kezelése. A bíborost az ausztráliai papok által a 60-80-as években elkövetett több száz szexuális visszaéléssel kapcsolatban hallgatta meg tanúként az ausztrál kormány pedofíliaellenes bizottsága. A Rómában tartózkodó Pell videokonferencia közvetítésével szólalt meg vasárnap a Sydney-ben zajló vizsgálatban, és kijelentette: az egyházzal együtt azon igyekszik, hogy jóvátegye a történteket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.