Május végén adják át a Bolyai-díjat

Május 26-án adják át a Bolyai-díjat a Magyar Tudományos Akadémián, a díjazott személyét csak az ünnepségen hozzák nyilvánosságra.

tt
2013. 04. 22. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Gábor akadémikus, a kuratórium elnöke kiemelte: a kétévente odaítélt díj a rendszerváltás óta a legnagyobb presztízsű, magánszemélyek által alapított magyar tudományos elismerés.

A 100 ezer euróval (mintegy 30 millió forinttal) járó díjat tizennégy tagú – a magyar tudományos élet kiemelkedő, elismert személyiségeiből álló – bizottság ítéli oda, amelynek elnöke a mindenkori köztársasági elnök.

Mint azt Szabó Gábor elmondta, a Bolyai-díj minőségét jelzi, hogy eddigi nyertesei saját szakterületük legnagyobb nemzetközi díjaival is büszkélkedhetnek. A hagyományok szerint a díjbizottság döntése után a köztársasági elnök tájékoztatja a nyertest.

A díjazott egyfajta nagykövete lesz a magyar tudománynak – mondta a kuratórium elnöke, hozzátéve: az alapítvány is segédkezik abban, hogy a győztes minél több médiaszerepléshez juthasson, ezáltal lehetőséget kapva szakterületének „népszerűsítésére”.

A 2011-es évi Bolyai-díj győztese, Perczel András vegyész, egyetemi tanár a sajtótájékoztatón elmondta: a díj „jót tett a kémiának”. Az elismerésnek köszönhetően ugyanis nem csupán tudóstársai és a szakterület kaptak kiemelt figyelmet, hanem a középiskolákban tett látogatások révén lehetőség nyílt az utánpótlás-toborzásra is, amely mindig nagy feladatot jelent.

A Bolyai-díj Alapítványt 1998-ban hozta létre magánvagyonából Karsai Béla, Lantos Csaba, valamint Somody Imre és akkori felesége. 2001-ben csatlakozott az alapítókhoz Várkonyi Attila és Alexander Brody.

Az alapító okirat szerint a tudományterülethez nem köthető díj olyan magyar állampolgárságú vagy magyar származású személynek adományozható, aki nemzetközi szinten is kimagasló eredményt ért el a tudományos kutatás, fejlesztés, utánpótlás-nevelés területén, valamint ezek eredményeinek a társadalmi-gazdasági életben való hasznosítása terén.

Elsőként, 2000-ben Freund Tamás neurobiológus, majd 2002-ben Roska Tamás villamosmérnök, 2004-ben Bor Zsolt lézerfizikus, 2007-ben Lovász László matematikus, 2009-ben Ritoók Zsigmond ókorkutató, 2011-ben pedig Perczel András vegyész vehette át a Bolyai-díjat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.