„A rákot és az Alzheimer-kórt eddig egymástól függetlenül kutatták. A rosszindulatú daganatról szerzett ismereteink segíthetik az Alzheimer jobb megértését, és ez fordítva is igaz lehet” – közölte Massimo Musicco, a kutatás vezetője, az olasz Nemzeti Kutatási Tanács milánói Biomedikai Technológiai Intézetének munkatársa a Neurology című szaklapban megjelent tanulmányban.
A tudósok 204 ezer észak-olaszországi lakos esetében vizsgálták meg, hogy diagnosztizáltak-e náluk Alzheimer-kórt vagy rákot 60 éves koruktól kezdve. A 2004 és 2009 közötti időszakban közülük valamivel több, mint 21 ezernél találtak daganatot, mintegy 3 ezer esetben pedig Alzheimer-kórt. Összesen 161 személy szenvedett mindkét betegségben.
A kutatók életkor és nem alapján végzett előzetes becslései alapján rákosok közül 246-nál vártak volna Alzheimer-kórt, és az alzheimeres csoportban 281-nél rákot. A valós arány azonban ennél alacsonyabb volt: a rákbetegek körében 35 százalékkal kisebb volt az Alzheimer-kór, az Alzheimer-kórosoknál pedig 43 százalékkal a daganat kialakulásának kockázata, mint a többi hasonló korúnál. A tudósok szerint néhány gén mind az idegrendszert, mind a rákos növekedést, valamint az őket összekötő utakat is befolyásolja, ez megmagyarázhatja a két betegség közötti váratlan, fordított összefüggést.
Az Alzheimer-kór gyógyítására használt egyik gyógyszert tesztelik a Down-kórban szenvedő betegeknél: a kísérlettől azt várják, hogy lassítja a betegség tüneteinek kifejlődését.
Az Alzheimer-kór később jelenik meg azokban a családokban, ahol gyakori a kivételesen hosszúra nyúlt időskor – derül ki egy friss kutatásból.
Drámaian növekszik az Alzheimer-kórban szenvedők száma: szakértők szerint évente 300 ezer új esettel kell számolni. Vannak azonban gyógyszerek, amelyekkel a kór némileg odázható, így érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni. Jó, jó, de milyen orvost keressünk fel és mikor?
2040-re a tízmilliót is elérheti az Alzheimer-kórban szenvedők száma Európában. Jelenleg több mint hatmillió 65 év feletti ember szenved a gyógyíthatatlan betegségben.
„Meggyőző adatok állnak rendelkezésre arról, hogy a Parkinson-kórosoknál kisebb a rák kockázata, és hasonlót találtak a skizofrénia és az Alzheimer-kór esetében is, ám nem sikerült kizárni, hogy vajon azért nem diagnosztizálták-e a betegeknél a másik kórt is, mert erre a haláluk miatt nem volt idő” – fűzte hozzá Jane Driver, aki a bostoni Brigham és Női Kórházban tanulmányozza az öregedést.
Az olasz kutatás erre is választ adott: az Alzheimer-kórral diagnosztizált betegek között már a betegség jelentkezése előtt is kisebb volt a rák kockázata, és hasonlóképpen, a rákos betegeknél már a daganat kialakulása előtt kevésbé volt valószínű a súlyos emlékezetvesztéssel járó kór.
„A két betegség, úgy tűnik, valójában az emberi szervezet öregedésével kapcsolatos. A rákot elképzelhetjük úgy, mint a sejtek irányíthatatlan növekedési hajlamát, miközben az Alzheimer-kórnál éppen az ellenkezője történik: az idegsejtek képtelenek lesznek a reprodukcióra” – magyarázta Musicco.
A tanulmány nem igazolta, hogy az egyik betegség védelmet nyújtana a másik ellen. „Ez nem jelenti azt, hogy a rákos betegnek nem kell többé az Alzheimer-kórtól tartania, és fordítva sem igaz. Ám ha tovább kutatják a kisebb kockázat okait, jó eséllyel juthatunk tökéletesen új gyógymódokhoz” – fűzte hozzá Driver.
Bármilyen cukortartalmú étel jelezheti a rákos daganatot a testben a University College of London (UCL) kutatói szerint. Az eljárás olcsóbb és biztonságosabb, mint a radioaktív vizsgálati módszerek, és a fejlesztők szerint másfél éven belül széles körben elérhető lehet.
Európában elsőként Nagy-Britanniában tesznek kísérletet arra, hogy egészséges nők gyógyszerszedéssel megelőzzék a mellrákot.
A gyomorfekélyt és gyomorrákot is okozó Helicobacter pylori nevű baktérium ellen véd az a génmutáció, amelyet német kutatók fedeztek fel.