Az elhízással kapcsolatos uniós statisztikai adatokat tekintve Magyarország nagyon nem áll jól. A 2009-es országos táplálkozási és tápláltsági állapotvizsgálat adatai szerint a felnőtt lakosság 63 százaléka túlsúlyos (a testtömegindex 25 feletti), melyből 28,5 százalék elhízott (a testtömegindex 30 feletti). Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) öt évvel ezelőtt végzett vizsgálata szerint – melyben összevetették az 1983-as és a 2009-es statisztikai adatokat – a férfiaknál 2,5-szeresével, míg a nőknél 1,5-szeresével nőtt az elhízottak száma. Hasonló tendencia nemcsak Magyarországon, hanem a többi uniós országban is megfigyelhető.
A Semmelweis Egyetem oldalán megjelent cikk szerint a súlyfelesleggel kapcsolatban igen sok kórkép merül fel. Nagyon szoros összefüggést mutat a kettes típusú diabétesszel, amelynek a tartós és túlzott szénhidrátterhelés következtében kialakuló inzulinrezisztencia a legfőbb oka.
A túlsúlyos személyeknél gyakrabban alakulnak ki
Ha tartósan megbomlik az energia-egyensúly, vagyis az energiabevitel és a -leadás egyensúlya eltolódik – többet eszünk, mint amennyit mozgunk –, akkor nagy az esély az elhízásra – mondta el az mno.hu-nak dr. Martos Éva. Az OÉTI főigazgatója szerint a magyar lakosság legnagyobb problémája, hogy nem mozog. Több vizsgálat is kimutatta, hogy a magyarok mindössze 5 százaléka sportol rendszeresen. Az OÉTI főigazgatója kiemelte: a mozgás számtalan előnnyel jár, még azoknál is, akik túlsúlyosan kezdenek neki a sportnak. Ha elég aktívak vagyunk, elkerülhetjük a mozgásszervi, a pszichés betegségeket, a magas vérnyomást, a cukorbetegséget és a magas vérzsírszintet is. A sporttal megelőzhetjük a szív- és érrendszeri, a daganatos, illetve a pszichés megbetegedéseket is. Nemcsak azért kell mozogni, hogy az energia-egyensúlyt megőrizzük, hanem azért is, mert aki rendszeresen mozog, az tovább él, ráadásul egészségesebben – hangsúlyozta Martos Éva. A rendszeres mozgás az ajánlások szerint felnőtteknél napi fél, míg gyerekeknél napi egy óra.
Az OÉTI főigazgatója szerint a fizikai aktivitáson kívül nagyon fontos, hogy lehetőség legyen az egészséges választásra. Az elmúlt években reményt keltő döntések születtek, ilyen például a Bubi-kerékpár, a mindennapos testnevelés, az egészséges táplálkozás tananyagba való felvétele, az úgynevezett chipsadó, a közétkeztetési reform, a transzzsírsavrendelet és a stop só program.
Az egészségre nevelést a lehető legfiatalabb korban kell elkezdeni, nagyon fontos, hogy fel tudjon nőni egy olyan generáció, akinek fontos az egészséges táplálkozás, egészséges életmód és a környezetvédelem egyaránt. Martos Éva szerint a pedagógus a gyereken keresztül képes formálni a szülőt. Ha a gyerek az óvodában kapott mentaleveles sárgarépapürét dicséri, akkor a szülő részéről az a helyes magatartás, ha a receptet elkérve legközelebb ő maga készíti el otthon a pürét. A főigazgató szerint ez a támogató környezet is elengedhetetlen, hogy változást érjünk el, és csökkentsük az elhízást.
A gyerekkori elhízás is egyre komolyabb probléma: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) több országot érintő felméréséhez Magyarország is csatlakozott. Ennek keretében 2010-ben az OÉTI vezetésével végzett vizsgálat megállapította, hogy a 7 éves gyerekek közül minden negyedik lány és minden ötödik fiú túlsúlyos vagy kövér. Egy másik vizsgálatból pedig az derült ki, hogy a 6-7 évesek átlagosan napi két deci cukros üdítőt fogyasztanak, míg a 14 évesek fél litert. Emellett egy másik OÉTI-vizsgálatból az is kiderült, hogy az iskolák 64 százalékában csak a mosdóban lehet a diákoknak ingyen vízhez jutniuk. Ezen felbuzdulva az OÉTI elindította a vízfogyasztást népszerűsítő, idén ötéves úgynevezett Happy-hét programját, amelyen eddig mintegy 175 ezer gyerek vett részt 540 iskolából. A program hosszú távú céljai között szerepel, hogy minden iskolában a mosdókon kívül is hozzáférhető legyen az ingyenes víz. Ami azért lenne elengedhetetlen, mert így talán vissza lehetne szorítani a gyerekek körében a cukros üdítők fogyasztását.
A megelőzés fontos pillérei
A már kialakult túlsúly leadására a következők ajánlhatók
(Forrás: Semmelweis Egyetem honlapja)