Az elmúlt hét egészséghez kapcsolódó tudományos felfedezéseiből, felismeréseiből és tanácsaiból válogattuk ki a legérdekesebbeket.
110 ikerpár bevonásával végeztek egyedülálló, a szívbetegségek öröklődését vizsgáló ikerkutatást a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján. A magyar kutatásnak köszönhetően a jövőben lehetőség nyílhat arra, hogy előre jelezzék a szívinfarktust. Az egyedülálló vizsgálatról dr. Maurovich-Horvat Pál adjunktussal, a Lendület Kardiovaszkuláris-képalkotó Kutatócsoport vezetőjével beszélgettünk.
Egészen idáig nem vizsgáltak még ennyi ikerrésztvevőt nagy felbontású, háromdimenziós szív-CT berendezéssel. Ez az eszköz lehetőséget ad arra, hogy egészen közelről, szúrás és vágás nélkül belenézzünk a koszorúerekbe, így tudjuk megállapítani ugyanis, hogy milyen veszélyes, akár szívinfarktust okozó lerakódások, úgynevezett plakkok helyezkednek el az erekben.
A hideg vizes zuhany erősíti az immunrendszert, ha sötétben olvasunk, az rontja a szemet, a seb pedig jobban gyógyul, ha nincs leragasztva. Mindannyian ismerjük ezeket a bölcsességeket, hisz generációról generációra öröklődnek. De van-e köztük tényleg működő, igazi jó tanács? Megsúgjuk: a háromból csak egy a telitalálat.
Azt, hogy a mozgás hiánya méreg a test számára, mindenki tudja. Ami azonban most egyértelművé vált amerikai kutatóknak köszönhetően, az ennél is tovább megy: akik hosszú ideig egy helyben ücsörögnek, azoknak rosszabb az agyvelőállománya. A rendszeres, órákig tartó ülés tönkreteheti azokat a pozitív élettani hatásokat, amiket a sport nyújthat. Egy kis esti mozgás nem elegendő ugyanis ahhoz, hogy időskorban védve legyen az agyunk – legalábbis ezt állítják amerikai kutatók a PLoS One című szaklapban.
A Sussexi Egyetem kutatói azt fedezték fel, hogy a több képernyőt egyszerre használóknál kisebb az anterior cinguláris kéreg (ACC) néven ismert, az elülső homloklebeny közelében található agyterület – számolt be a PLoS One online tudományos lapban megjelent tanulmányról a The Daily Telegraph. Ez az agyterület szabályozza az érzelmeket és szerepet játszik a döntéshozásban, az empátiában, az indulatok szabályozásában és az ítéletalkotásban. A további részleteket itt olvashatja.
Ha a gyulladások kerülnek szóba – ami egyik ismert oka a hátfájásnak –, akkor bizony különösen igaz a mondás: az vagy, amit megeszel. Több olyan étel is ismert ugyanis, amelynek bizonyítottan van gyulladáscsökkentő hatása; de ennek fordítottja is igaz, néhány fogás kifejezetten felerősítheti a fájdalmakat. A megfelelő étrend egyike a lehetséges gyógymódoknak, mindössze annyit kell tenni, hogy gondosan válogatjuk meg, milyen ételeket fogyasztunk. Íme a legjobb és a legrosszabb választások!