Miért életveszélyes a reggeli köhögés?

A dohányosok nagy része nem veszi komolyan a reggeli fuldokló köhögést, pedig életveszélyes betegségre is utalhat.

kn
2014. 11. 26. 11:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok dohányos ismeri a következő helyzetet: reggel csörög a vekker, az ember kimegy a fürdőszobába, és már jelentkezik is a köhögés, amelyet szívós köpet követ. Ezt az úgynevezett dohányos köhögést sokan nem veszik komolyan, pedig akár az életveszélyes krónikus obstruktív tüdőbetegség is állhat a hátterében.

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) gyógyíthatatlan, és alig ismert, az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a harmadik vezető halálok világszerte. A betegség legfőbb kiváltó tényezője a dohányzás, emellett a lég- és a munkahelyi porszennyezés is a rizikófaktorai közé tartozik. Túl kevés érintett hagyja, hogy kezeljék, s ezzel nagyobb kockázatnak teszik ki magukat. Becslések szerint a betegség a negyvenévesek 15, a hetvenévesek csaknem 30 százalékát érinti; a dohányzók 80 százaléka érintett.

Az érintetteknél a légutak összeszűkülnek, a tüdőszerkezet folyamatosan hanyatlik, ez különösen a tüdőhólyagocskákat érinti. A köhögéshez ráadásul légszomj is társul, amely kezdetben csak fizikai terhelésnél jelentkezik, például lépcsőzésnél és biciklizésnél, később viszont a betegeknél már nyugalmi állapotban is előfordul a légszomj és a fulladás. Sokan tapasztalnak továbbá szorító érzést a mellkasban, és gyakran kilégzési hangok is hallhatók a betegeknél. Kezelés nélkül a betegség folyamatosan súlyosbodik, a végén életveszélyes lehet.

Bár sok embert érint, a kór Németországban is nagyrészt ismeretlen, a betegségben szenvedők csupán 60 százaléka kap orvosi ellátást. Egy 2011-es Forsa-felmérés szerint a megkérdezett betegek 86 százalékának fogalma sem volt arról, hogy mit takar a COPD betűkombináció. Azok pedig, akik tisztában vannak a betegséggel, lebecsülik a kockázatát. A betegek 40 százaléka nem hagyja magát kezelni, inkább nem veszi figyelembe a tüneteket – ez derült ki egy kétezer beteg megkérdezésével összeállított, globális, netes felmérésből, aminek az eredményeit egy 2013-as szaklapban tették közzé.

A betegek ezzel a hozzáállással fontos lehetőségeket játszanak el. Bár még nincsen ellenszere a kórnak, az előrehaladását megfelelő kezeléssel jelentősen lehet csökkenteni. Az érintetteknek két fontos tanács adható: ne dohányozzanak, és azonnal forduljanak orvoshoz, csak így kerülhető el, hogy a reggeli fojtogató köhögés után valami sokkal rosszabb következzen.

Az elmúlt években javult a betegséghez való hozzáállás, de továbbra is szükség van arra, hogy a közvélemény figyelmét felhívják a kórra.

A cigaretta a leghalálosabb készítmény az emberi civilizáció történetében, a 20. században csaknem százmillió embert ölt meg. Az ártalmatlannak tűnő, gyermekujj-vastagságú gyilkos 35 ezer magyar áldozatot követel évente. Jó tudni, hogy még hetven fölött is érdemes abbahagyni a dohányzást, mert négy évvel növeli meg a várható élettartamot, a szívinfarktus kockázata pedig a visszaáll a normálisra – derült ki egy szakmai konferencia két tanulmányából. Szerencsére sok dohányzásellenes intézkedést is bevezettek világszerte és Magyarországon is: amerikai kutatók szerint a világ 41 országában 7,4 millió ember életét menthetik meg 2050-ig az állami lépések. Az Egészségügyi Világszervezet a dohányzás visszaszorításáért kitüntette Orbán Viktor miniszterelnököt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.