Baktériummal beoltott szúnyogokkal a zikaláz ellen

Wolbachia-baktériummal oltották be a zikalázat terjesztő egyiptomi csípőszúnyogok lárváit.

MTI
2016. 03. 07. 12:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vietnami egészségügyi hatóságok hétfői jelentése szerint a Wolbachia-baktérium képes blokkolni a zikavírust, és megakadályozni, hogy a baktériummal fertőzött egyiptomi csípőszúnyog csípésével a vírus emberre terjedjen tovább.

Leginkább az egyiptomi csípőszúnyogok a felelősek a dengue-láz és a zikavírus terjesztéséért. Ezekben a szúnyogokban azonban a természetben nem fordul elő a Wolbachia-baktérium.

A vietnami Thnanhnien hírportál szerint vietnami tudósok először 2013 áprilisában szállítottak az ország középső részére, a Tri Nguyen-szigetre nyolcezer szúnyoglárvát, amelyet előtte Wolbachia-baktériummal oltottak be. A lárvákat nyolcszáz családnak adták át további tenyésztésre.

Három hónap után a sziget csípőszúnyog-állományának 70-80 százaléka már hordozta a baktériumot – mondta a vietnami higiéniai és járványügyi intézet igazgatóhelyettese, Tran Nhu Duong.

Az egyiptomi csípőszúnyog terjesztette zikavírus felnőtteknél enyhe lefolyású betegséget okoz, a várandós nők magzatainál viszont kisfejűséget idézhet elő, végérvényesen azonban még nem bizonyították ezt az összefüggést. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) február 1-jén nyilvánította nemzetközi egészségügyi vészhelyzetnek a zikaláz kitörését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.