A brazíliai Serra da Capivara Nemzeti Parkban élő kapucinus majmok – egyelőre rejtély, miért – gyakran múlatják azzal az időt, hogy macskakő méretű kvarctömbökkel ütlegelnek egy másik kvarckövet. A célkőből ilyenkor gyakran éles peremű szilánkok pattogzanak le, ami végül pedig marad belőle, (a laikus számára legalábbis) a megszólalásig hasonlít azokhoz a pattintott kőszerszámokhoz, amelyeket gyakran találni az ősi emberfélék táborhelyeinek feltárásakor – tudósít a Nature tudományos folyóiratban publikált felfedezésről a The Independent.
A felfedezést az Oxfordi Egyetem munkatársai tették. A kutatást vezető régész, Tomos Proffitt szerint mindez cáfolja azt a feltételezést, miszerint efféle kőeszközöket csak az ember ősei (és az ő kihalt rokonaik) voltak képesek megalkotni. Ugyanakkor azt is megjegyzik, hogy a majmok valószínűleg csak véletlenül készítenek pattintott szerszámokat (amelyeket így nem is indokolt szerszámoknak hívni). Az elkészült tárgyakkal nem csinálnak semmit, nem is foglalkoznak velük. Hogy akkor mégis miért kopácsolnak, arra egyelőre csak feltételezéseik vannak. Talán a képződő kőport elfogyasztva jutnak ásványi anyagokhoz.
Míg nem derítik ki e viselkedés pontos célját, nem lehet megmondani, hogy ezen új információk alapján át kell-e értékelni az emberi eszközhasználat evolúciójáról alkotott eddigi elméleteket. Elképzelhető, hogy csak véletlen, esetleg törzsfejlődési időléptékben új magatartásról van szó. De az is elképzelhető, hogy a kapucinus majmok régóta kopácsolják így a sziklákat. Ennek pedig gyakorlati – és nem feltétlenül pozitív – következményei is lehetnek.
A pattintott kőszerszámokat ugyanis régóta az emberelődleletek azonosítására, kormeghatározásukra használják. A szakócák, kőbalták stílusa, kifinomultsága alapján különítenek el kultúrákat, az őket alkotó társadalmak fejlettségét is általuk jellemzik. Na most, ha kiderül, hogy egy másik állatfaj is képes lehet hasonló tárgyakat alkotni, és esetleg a majomszakócák is bekeveredhettek az emberelőd-maradványok közé, az megkérdőjelezheti az egész antropológiai leletanyag integritását. Például előfordulhat, hogy egy kiásott kultúra lakhelyén véletlenül kapucinus majmok alkotta szerszámokat is találtak, amelyeket hibásan az emberelődöknek tulajdonítottak. Ennek alapján pedig tévesen határozták meg fejlettségüket, kulturális kapcsolataikat, korukat.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!