Új fejezet

Határozottan javítja Magyarország megítélését a bankadó 2016-ban kezdődő fokozatos csökkentése, amelyet hétfőn jelentett be a miniszterelnök.

2015. 02. 10. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor szerint eljött a pillanat, amikor megpróbálhatunk új fejezetet nyitni a kormány és az európai bankszektor közötti együttműködésben. Feltehető a kérdés: miért most nyílik erre lehetőség? Nyilván nem arról van szó, hogy a kabinet hirtelen felismerte, mennyire sanyargatott helyzetbe kerültek hazánkban a pénzintézetek, s ezért visszatáncol korábbi álláspontjától. Egyszerűen arról van szó, hogy a költségvetési mozgástér növekedése lehetővé teszi a teher mérséklését.

Az államháztartás vártnál is kedvezőbb alakulásának már tavaly voltak jelei. Segített egyebek mellett a nagyobb gazdasági növekedés, a foglalkoztatás bővülése, valamint az online pénztárgépek bekötéséből származó többletbevétel. Mindez azt jelenti, hogy a múlt évi hiányt jó eséllyel alacsonyabbra szorította a kormány, mint amennyivel eredetileg kalkulált. Ez pedig hozzásegíthet ahhoz, hogy az idei deficit is kisebb legyen, mint amennyivel a 2015-ös költségvetést tervezték. Bár ennyire nem érdemes előreszaladni, de az is megeshet, hogy a hiány nem éri majd el a bruttó hazai termék két százalékát.

Kevés szó esik arról, hogy az államadósság kamategyenlege is jelentősen javul. A korábbi időszakhoz képest szinte harmadolódtak az állampapírhozamok, így az ország finanszírozásán is lehet spórolni. Szakértői becslés szerint csak emiatt évi 120–150 milliárd forintnyi költségvetési mozgástér nyílik meg a kormány előtt.

A fentieken túl érdemes figyelembe venni, hogy az olajárak megfeleződtek, aminek következményeként évi 600–900 milliárd forintot lehet megtakarítani. Ha ezt a pénzt hazánkban beruházásokra és fogyasztásra költik, az jelentősen erősítheti a gazdasági növekedést. Szintén segíthet, ha az Európai Központi Bank új programjai lendületet adnak az uniós piacainknak. Ha így számolunk, kevésbé tűnnek túlzottan optimistának azok a londoni elemzői előrejelzések, amelyek erre az évre 3,9 százalékos gazdasági növekedést jósolnak Magyarországnak. Ne felejtsük el azt sem, hogy most sikerült rendezni a devizahitelesek helyzetét, ráadásul a hazai tulajdonú bankrendszer aránya elérte a kitűzött szintet. Egy szó, mint száz: a feltételek adottak ahhoz, hogy a kormány enyhítsen a bankadó mértékén, amelynek következményeként a vállalati hitelezés felfutását várják, ez pedig szintén jótékonyan hathat a növekedésre.

A teher mérséklése mellett a miniszterelnök más üzenetet is küldött a piacoknak. Megszületett ugyanis az a szándéknyilatkozat, amelyben a kabinet kiszámíthatóságot ígér, és lényegében vállalja, hogy nem törekszik többségi tulajdonra a bankszektorban, a meglévő részesedéseit három éven belül eladja, valamint nem hoz olyan intézkedéseket, amelyek további terheket rónak a pénzintézetekre.

A piac kedvezően fogadta a vállalást, igaz, mindössze egyet kellett aludni ahhoz, hogy megérkezzenek a kétkedő vélemények is. A Financial Times olyan elemzőt szólaltatott meg, aki szerint az Orbán-kormány nem adja fel a szokatlan módszereit, legfeljebb az új helyzethez igazítja őket. Miután pedig az állam jelentős banki eszközök felett gyakorol befolyást, a bankadóval saját magát is terheli. A huhogók hangját azonban gyengíti, hogy a szándéknyilatkozatot a kabinet nem önmagával, hanem az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal kötötte meg. Mindez garanciát jelenthet arra, hogy valóban új fejezet kezdődhet a kormány és a pénzintézetek viszonyában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.