Az új miniszter

Lázárral ellentétben Rogán tartózkodik a generációváltás tényét a régiek arcába vágni.

Szerető Szabolcs
2015. 10. 15. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta tudható volt, hogy – előbb-utóbb, így vagy úgy – Rogán Antal tagja lesz Orbán Viktor kormányának. A Fidesz ifjúsági szervezetéből érkezett, vitán felül felkészült, ambiciózus, a bulvármédia világában otthonosan mozgó politikus kipróbált, rutinos parlamenti képviselő, aki irányított már (vesztes) kampányt, fővárosi kerületet és kormánypárti frakciót. Legújabb megbízatása újabb lépés afelé, hogy a miniszterelnök az alapítók, a kollégiumi társak helyett a Fidesz második vezetői generációjára támaszkodva vigye keresztül az akaratát. Lázár Jánossal ellentétben Rogán Antal tartózkodik attól, hogy a generációváltás tényét a régi gárda képviselőinek arcába vágja, akik közül a legerősebb pozíciót Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter birtokolja. Rogán simulékonyabb személyiség, mint riválisa, a Miniszterelnökséget vezető miniszter; ügyel arra, hogy ne tegyen vagy mondjon olyat, amiből bárki arra következtethetne, hogy nem lojális feltétel nélkül a miniszterelnökhöz.

Tavaly, a Fidesz–KDNP újabb győzelme után sokan arra számítottak, hogy Rogán miniszterként folytatja, egy gazdasági csúcstárca lehetséges vezetőjeként került szóba a neve. Sokak szerint a vitatható belvárosi ingatlanügyek jól időzített tálalása akadályozta meg akkor a kinevezését. Akár így volt, akár nem, most a letelepedési kötvényekhez kapcsolódó, offshore-szerű ügyletek – amelyekhez a parlament gazdasági bizottságának elnökeként asszisztált – nem jelentettek akadályt. Az Országgyűlés a héten megszavazta az új tárca, a Miniszterelnöki Kabinetiroda létrehozásáról szóló indítványt, amiről a kormányfő a kancelláriaminiszterrel folytatott konzultáció után, az első tervet módosítva hozott döntést, de ez a kompromisszum aligha ellentétes eredeti szándékával. Rogán Antal a kormányzati munka általános politikai koordinációjáért felelve testközelből segíti Orbán Viktor munkáját.

Adja magát az értelmezés: Lázár János és Rogán Antal hatalmi küzdelmének egyik állomásaként jön létre egy új minisztérium államtitkárokkal, jelentős apparátussal, eddig nem létező kiadási tételként a költségvetésben. Miközben Lázár – egyelőre magánál tartva a csütörtöki tájékoztatókat, amely feladatot szemmel látható élvezettel lát el – továbbra is a napi kormányzati ügyek, az államigazgatás működtetésének és vágyott átalakításának fő felelőse, Rogán minisztériumának hadrendbe állításával lecsupaszított formájában tárul elénk az úgynevezett politikai kormányzás modellje. Aminek lényege a legfőbb politikai akarat áterőltetése minden akadályon, illetve ezzel összefüggésben a kommunikáció primátusa a kormányzásban. Amikor az ellenzők propagandaminisztériumról beszélnek, akkor nemcsak túlzó és méltánytalan, de félre is visz a Goebbels-féle náci modellre való sanda célozgatás. A médiapiac befolyásolásának szándéka az állami hirdetések elosztásának központosításától új sajtótermékek aládúcolásáig csak folytatása, továbbfejlesztése egy rossz magyar hagyománynak. A sajtó politikai kontrolljának igénye túlélte a Kádár-kort, e tekintetben a rendszerváltás nem jelent cezúrát. A habkönnyű bulvártól az autonómiája maradékától is megfosztott közmédiáig számtalan csatornán keresztül dől a kormánypropaganda, e sokszólamú kórust vezényli majd az új miniszter, illetve a kormány hivatalos megbízás nélküli tanácsadója.

Akárhogy is, nagyon rossz az üzenete annak, hogy a kommunikációra külön minisztérium alakul, miközben az oktatásnak, a kultúrának vagy az egészségügynek csak államtitkárság, a környezetvédelemnek még az sem jutott.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.