Túl a nehezén?

Óvatosan mondhatjuk: kikecmereg a válságból a magyar gazdaság.

Szabó Anna
2013. 11. 15. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfrissebb, minden várakozást felülmúló növekedési adatok az optimistákat igazolták, a kétkedők alulmaradtak, és megduplázták előrejelzésüket. A magyar gazdaság túljutott a holtponton, és – ha bízhatunk a hazai és nemzetközi intézetek jóslataiban – sínre került. Szinte hinni se merjük: nem a kincstári optimizmus, hanem a tények mutatják, hogy a hazai gazdaság a mögöttünk álló negyedévben 1,7 százalékos emelkedést ért el, miközben Európa stagnál, vagyis végre nem kizárólag az export húzza a hazai gazdaságot. És nem csak az időjárás volt kegyes hozzánk; két számjegyű növekedéssel feléledt az építőipar, húz az autóipar, bővült a kereskedelem, és a lakosság is többet vásárol. Nehéz évek állnak mögöttünk. 2008-ban még abban bíztunk, hogy csak egyszeri visszaesést szenved el a világgazdaság, és ez is csak egy lesz a szokásos hullámvölgyek közül.

Nem így történt. Az 1929–33-as megrázkódtatáshoz mérhető, mély gazdasági megrendülést egy elhúzódó globális államadósság-válság követte, amely még nem ért véget mindenhol. Visszatérő, vagyis W alakú lett a válság, tovább tartott, és sokkal több áldozatot követelt, mint bárki feltételezte. Lassú, törékeny kilábalást élünk meg annak ellenére, hogy a jegybankok ontják a pénzt a piacokra, az államok szerte a világban unortodox módszerekkel támogatják a gazdasági élénkülést, és Európában még mindig tartanak a mentőprogramok. A magyar gazdaság óriási hátránnyal kezdhetett hozzá a talpra álláshoz, ezért első nekirugaszkodásra a konszolidációt kellett választani. Amikor látszott a válság újabb hulláma, ennél több célt reálisan nem lehetett kitűzni. Most úgy tűnik, nem egyszeri, kiugró GDP-adat az idei, hanem egy folyamat része, ezt támasztja alá az ipari termelés bővülése, az emelkedő bérekből adódó nagyobb belső fogyasztás és az export fellendülése is. Bár még nem ismerjük a részletes adatokat, vagyis hogy melyik ágazat milyen súllyal járult hozzá a bővüléshez, azt már most látni, hogy a növekedési fordulatot erősen támogatja a jegybank több ezer milliárd forintos élénkítőprogramja, amely az előző vezetés tétlensége miatt éveket késett.

A fordulatban benne van a 15 (!) kamatcsökkentés, amely olcsóbbá tette a hiteleket, és versenyhelyzetet teremtett a bankok között, és benne van az uniós támogatások gyorsabb kifizetése is. De mint minden válság esetében, most is törvényszerű, hogy a javulás utolsóként a munkanélküliség érdemi csökkenésében, illetve a beruházási kedv erősödésében mutatkozik. Csak akkor mondhatjuk el, hogy végleg túljutottunk az egy évtizede tartó, masszív eladósodással leplezett belső válságunkon, ha ezen a téren is lényegi előrejutás lesz, és a lakosság a saját bőrén érzékeli a makrogazdaság javulását. Most eddig jutottunk 2010 májusa óta, amikor a kormányváltás után műanyag pannon pumák ezrei dőltek ki a nemzetgazdasági minisztérium szekrényeiből: ugró pannon pumás kulcstartók, matricák, csecsebecsék. A gazdaságpolitikára rátenyerelő neoliberális vezetők (László Csaba, Csillag István, Draskovics Tibor, Kóka János, Bajnai Gordon) ennyit hagytak maguk után. Jellemző, hogy közülük kettő – László és Draskovics – a glóbusz legnagyobb könyvvizsgálóihoz, a multik adóoptimalizálásával foglalkozó mamutvállalatokhoz szegődött el a politikai bukása után, Csillag távozását követően fel kellett tőkésíteni az általa vezetett Eximbankot, Bajnai pedig ma főállású „leendő” miniszterelnök.

Parlamenti meghallgatásukkor egyikük sem vállalta a felelősséget az ország eladósításáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.