Az adatok megegyeznek az előzetesen közölt számokkal. A munkanaphatástól megtisztított index 3,1 százalékkal emelkedett, mivel idén szeptemberben eggyel több munkanap volt, mint tavaly. A termelés az év első kilenc hónapjában az egy évvel ezelőtti szintet érte el.
Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index szeptemberben 1,8 százalékkal nőtt.
Az ipari export az év első kilenc hónapjában 3,4 százalékkal bővült, szeptemberben pedig jelentősen, 11,8 százalékkal emelkedett 2012 azonos időszakához viszonyítva.
A feldolgozóipar exportértékesítésének mintegy felét adó két alágból több mint háromtizedet képviselő járműgyártás kivitele szeptemberben kimagaslóan, 27,9 százalékkal bővült. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export csaknem egyhatodát adó számítógép, elektronikai, optikai termékgyártás exportvolumene 3,2 százalékkal csökkent. Az ipar belföldi értékesítése január–szeptemberben 2,7 százalékkal mérséklődött, míg szeptemberben 5 százalékkal nőtt 2012 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai szeptemberben 3,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
Szeptemberben a feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban regisztrált termelésbővülést a KSH, a többi alágban 0,9 és 5,3 százalék közötti volumencsökkenést mért az előző év azonos hónapjához képest. A jelentősebb súlyú alágakból a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét adó járműgyártás kibocsátása kiugróan, 27,6 százalékkal nőtt. A kimagasló teljesítményt tükrözik az alág rendelésmutatói is.
A feldolgozóipari rangsorban második számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 5,3 százalékkal csökkent. Az iparágon belül azonban a legnagyobb szakágazatban, a híradás-technikai berendezések gyártásában a 2011 júniusa óta tartó visszaesés után először figyelhető meg növekedés – közölte a KSH.
A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés majdnem egynyolcadát képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása gyakorlatilag az egy évvel ezelőtti szinten maradt, 100,2 százalék volt. Tartóssá vált a csökkenés a gyógyszergyártásban, az alág kibocsátása 4,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Január–szeptemberben Magyarország területi egységei közül az ipari termelés négy régióban nőtt az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékű, 22,8 százalékos volumenbővülést ebben az időszakban Dél-Alföldön regisztrálta a KSH. A többi régióban 4 és 5 százalék közötti volumencsökkenést mértek.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében az írja: a kormány újraiparosítási politikájának eredményeként hazánk Európai Uniós összehasonlításban is az élenjárók között szerepel.
Az EU huszonnyolc tagállamából csak Írország, Románia, Szlovákia és Lengyelország ért el magasabb értéket az Európai Unióban, míg az EU-28-ban 1,2 százalékos, az eurózóna területén 1,1 százalékos volt az ipar bővülése éves alapon. Az előző hónaphoz képest Magyarország a harmadik legnagyobb mértékű ipari termelésnövekedést tudta felmutatni, amely jóval meghaladja az EU egészére nézve 0,2 százalékos, az eurózónában pedig 0,5 százalékos ipari termelés visszaesést – foglalta össze az NGM.
Magyarország bruttó hazai terméke 1,7 százalékkal emelkedett az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, míg a második negyedévhez viszonyítva 0,8 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal csütörtöki gyorsbecsléséből. Alapvetően a mezőgazdaság, az ipar, ezen belül a járműgyártáshoz kapcsolódó ágazatok, valamint az építőipar teljesítményének bővülése eredményezte a növekedést.
A Napi Gazdaság főszerkesztője szerint véget ért a magyar gazdaság válság utáni stagnálása. Barcza György erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt. Az Európai Bizottság korábbi jelentésében az idei évre 2,9, jövőre pedig 3 százalékos hiányt prognosztizált Magyarország számára, amely a szakértő szerint a legpozitívabb előrejelzés a túlzottdeficit-eljárás megkezdése óta.
A részletes GDP-adatokból arra lehet következtetni, hogy a magyar gazdaság fokozatosan visszaáll a fenntartható növekedési pályára – vélekedtek az adatok közzététele után londoni pénzügyi elemzők.