A Napi Gazdaság főszerkesztője szerint véget ért a magyar gazdaság válság utáni stagnálása. Barcza György erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt. Az Európai Bizottság keddi jelentésében az idei évre 2,9, jövőre pedig 3 százalékos hiányt prognosztizált Magyarország számára, amely a szakértő szerint a legpozitívabb előrejelzés a túlzottdeficit-eljárás megkezdése óta.
Azt hiszem, hogy ez az eddigi legjobb, legpozitívabb jelentés a bizottságtól, amit az elmúlt kilenc évben, 2004 óta láttunk – fogalmazott Barcza, majd hozzáfűzte, hogy véget ért a magyar gazdaság válság utáni stagnálása.
A legutóbbi adatok a nemzeti jövedelem tekintetében már pozitívak, tehát azt lehet mondani, hogy a növekedési fordulat valóban bekövetkezett, tehát elindult a gazdaság fölfelé – hangsúlyozta. Hozzátette ugyanakkor: az valóban igaz, hogy a bővülés még mindig elsősorban az exportra támaszkodik, illetve a beruházásokra. A fogyasztásban még mindig csak nagyon kis mértékű pozitív változást lehet mérni.
Ez azonban a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője szerint nem feltétlenül baj, hiszen az állampapír-állomány növekedésén is tetten érhető, ahogy nőttek a lakossági megtakarítások és valószínűleg jövőre már a fogyasztás is emelkedni fog.
„Ez olyasmi, mint amikor a hernyóból egyszer lepke lesz. Tehát egyszer át kell alakulnia a gazdaság szerkezetének egy alacsonyabb megtakarítási szintről egy magasabb megtakarítási szintre, ami egy-két év alatt megtörténik, és onnantól kezdve ez már nem gyakorol negatív hatást a fogyasztásra” – fejtette ki Barcza György.
A Központi Statisztikai Hivatal pénteki előzetes adatai szerint szeptemberben 5,5 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. A munkanaphatástól megtisztított index 3,1 százalékos növekedést mutat. Balatoni András, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője kiemelte: úgy látszik, az iparban végre itt van a rég várt fordulat.
A várakozásokat jóval meghaladva nőtt az ipari termelés szeptemberben az egy évvel ezelőttihez képest – vélekedett Suppan Gergely, a TakarékBank vezető elemzője. Véleménye szerint a következő hónapokban elsősorban a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, részben az autópiaci kilátások javulása, részben a hazánkban létesített autóipari kapacitások felfutása miatt.