A Központi Statisztikai Hivatal pénteki előzetes adatai szerint szeptemberben 5,5 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. A munkanaphatástól megtisztított index 3,1 százalékos növekedést mutat. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelés szeptemberben 1,8 százalékkal nőtt, s ebben az évben május kivételével minden hónapban növekedett. Az ipar évkezdettől számított termelése szeptemberre érte utol a múlt év azonos időszakának volumenét.
Balatoni András, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzője kiemelte: úgy látszik, az iparban végre itt van a rég várt fordulat. Hozzátette, számos jel utalt arra, hogy az ipari konjunktúra javulása a küszöbön áll: az ipari vállalatok várakozásai folyamatosan javultak, az optimizmus emelkedett, a beszerzésimenedzser-index a növekedési küszöbérték felett áll. Rámutatott arra is, hogy mindezek mellett a rendelésállomány két számjegyű bővülése volt megfigyelhető az elmúlt hónapokban, így az ipar ciklikus helyzete új fázisba került. Az elemző az év hátralévő részében már pozitív év/év rátákra számít, éves átlagban pedig a növekedés az ágazatban elérheti az 1,5 százalékot.
A várakozásokat jóval meghaladva nőtt az ipari termelés szeptemberben az egy évvel ezelőttihez képest – vélekedett Suppan Gergely, a TakarékBank vezető elemzője. Véleménye szerint a következő hónapokban elsősorban a járműgyártás adhat további lendületet az ipari termelésnek, részben az autópiaci kilátások javulása, részben a hazánkban létesített autóipari kapacitások felfutása miatt.
2013 második negyedévében Magyarország bruttó hazai összterméke az előzetes becslésnek megfelelően 0,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest – derült ki a KSH szeptember eleji közleményéből –, így hazánk ismét a nagyobb mértékű növekedést felmutató országok között foglal helyet.
A részletes GDP-adatokból arra lehet következtetni, hogy a magyar gazdaság fokozatosan visszaáll a fenntartható növekedési pályára – vélekedtek az adatok közzététele után londoni pénzügyi elemzők.
A kormány konzervatív becsléssel 2 százalékos GDP-növekedésre számít 2014-re.
A kilátásokra nézve biztatónak nevezte, hogy az európai és a német konjunktúramutatók a kilábalás irányába mutatnak, így a külső kereslet élénkülése várható, s a belső kereslet szintén élénkülhet az év hátralevő részében. Kiemelte, hogy ennek hatására az utolsó negyedévben az ipari termelés 7-8 százalékos növekedést mutathat, és ez az éves átlagot is felhúzza. Idén az Audi győri gyárának júniusi elindulásával, a Mercedes- és az Opel-üzem kapacitásának felfutásával, a bázishatások miatt és az a következő hónapokban várhatóan javuló belső és külső kereslet mellett 2-2,5 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása, jövőre pedig 6 százalékos növekedésre számít Suppan Gergely.
Gabler Gergely, az Erste Bank Hungary vezető elemzője szerint az ipari termelés növekedésében a kulcs az autóipar, illetve az ahhoz kapcsolódó iparágak. Hozzátette, hogy a KSH-nak az adatokhoz fűzött kommentárja is ezt erősíti meg. Egyben beteljesülni látszik az a várakozás is, hogy a GDP-növekedést elsősorban az autóipar fogja fölfelé húzni – mondta. Megjegyezte, hogy az 1,8 százalékos kiigazított havi adat jóval meghaladja bankja várakozását, ami 1,1 százalék volt.
Az elemző az ipari termelés 2 százalékos éves növekedésével számol az idei évre, 2014-re pedig 4 százalékra pöröghet fel a bővülés várakozása szerint. A jövő évi termelésnövekedésre az autóipar jó teljesítménye mellett véleménye szerint már hatással lehet a belső kereslet meglódulása is, de továbbra is az export lesz a fő húzóerő. Hozzáfűzte, hogy a jövő évi kilátásokat tekintve bizonytalansági tényező az euróövezeti konjunktúra, valamint a német export alakulása.