A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) azt írja: a KSH legfrissebb közleménye szerint 2013 második negyedévében Magyarország bruttó hazai terméke – az előzetes becslésnek megfelelően – 0,5 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest. A tárca kiemeli: a növekedés főként a mezőgazdaság 17,2 százalékos és az építőipar hozzáadott értékének 6,9 százalékos növekedésének köszönhető. „Az előző év azonos időszakához viszonyítva a nyers adatok alapján is 0,5 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint pedig 0,1 százalékkal növekedett a magyar gazdaság. Az előző negyedévhez viszonyítva a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok ugyancsak 0,1 százalékos bővülést mutatnak hazánk bruttó hazai termékében” – mutatnak rá a közleményben.
Termelési oldalt tekintve az építőipar nemzetgazdasági ág pozitívan (0,2 százalékponttal) járult hozzá a növekedéshez, az építőipari termelés bővülésében jelentős szerepet játszott számos EU-s forrásból finanszírozott infrastrukturális fejlesztés. A tavalyi év kedvezőtlen időjárása miatt bekövetkező terméskiesés idei korrekciójaként a mezőgazdaság növekedési hozzájárulása (0,5 százalékpont) jelentős volt. A szolgáltatások szektor több mint egy éven át tartó visszaesést követően most 0,1 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez, ami a belső kereslet mérsékelt élénkülésére utal – írja a tárca.
A felhasználási oldalt tekintve a belső kereslet nyolc negyedévig tartó csökkenés után növekedett. Mind a háztartások fogyasztása (0,2 százalékpont), mind a kormányzat fogyasztása (0,1 százalékpont) pozitívan járult hozzá a GDP növekedéséhez. A beruházások négy éve tartó volumencsökkenését megtörve a szektor 0,8 százalékponttal járult hozzá a növekedéshez. A kiemelkedő teljesítményhez jelentős mértékben járultak hozzá az EU-s forrásokból finanszírozott infrastrukturális projektek, illetve kedvező az is, hogy a gép- és berendezésberuházások is emelkedtek. Az előző negyedévhez viszonyítva minden felhasználási tétel, így a háztartások fogyasztása, a kormányzati fogyasztás, a beruházások, az export és az import is élénkültek.
Az NGM felhívja a figyelmet az Eurostat gyorsbecslésére, amely szerint az eurózónában és az EU-27 esetében is 0,3 százalékkal nőtt a GDP 2013 második negyedévében az előző negyedévhez képest. Éves szinten az eurózónában 0,7 százalékos, az Európai Unióban 0,2 százalékos volt a visszaesés. Az előző kormányok idején európai uniós rangsorban a legrosszabbul teljesítő ország Magyarország volt (Görögországhoz hasonlóan); a rendelkezésre álló adatok alapján Magyarország azonban ismét a nagyobb mértékű növekedést felmutató országok között foglal helyet az előző év azonos időszakához mért bővülési ütemet illetően – zárul a tárca közleménye.