Folytatódott a mészárlás

Bár az amerikai infláció a vártnál lassabban emelkedett, az ipari termelés a reméltnél nagyobb mértékben esett vissza. Ám már jóval a tengerentúli adatok megjelenése előtt óriási mínuszban álltak a világ tőzsdéi. Nyugat-Európában öt-hat százalékos zuhanás volt a „normális”, míg az orosz tőzsdét ismét fel kellett függeszteni tízszázalékos lecsúszás után. Budapesten szintén szüneteltetni kellett jó pár papírt.

Munkatársunktól
2008. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint húsz éve nem zuhant akkorát az amerikai Dow Jones vezető ipari indexe, mint a magyar idő szerinti csütörtöki záráskor. A mutató 7,87 százalékot vesztett értékéből, aminél már csak a szintén tengerentúli Nasdaq technológiai papírokat tömörítő indexe tudott nagyobb csökkenést produkálni 8,47 százalékkal. A Dow a tegnapi nyitáskor három százalékhoz közeli mínuszban állt. Két, nehéz helyzetbe került amerikai bank is közzétette harmadik negyedéves gyorsjelentését. A Merril Lynch 7,47 milliárd dolláros nettó veszteségről számolt be, amely kismértékben rosszabb az elemzői várakozásoknál. A Citigroup 4,4 milliárd dolláros veszteségleírást szenvedett el a periódusban, amely megfelelt az elemzői várakozásoknak.
Oroszországban a rendkívül negatív nemzetközi helyzetet tetézte az olajár jókora esése, amelynek köszönhetően az index ismét tíz százaléknál nagyobb zuhanásba csapott át, ami miatt egy órára fel is függesztették a kereskedést. Záráskor a mutató 9,5 százalékkal tartózkodott a negatív zónában. Varsó tudta magát tartani leginkább: „csak” 3,4 százalékkal került lejjebb. Eközben Prága 6, Bécs pedig 8,4 százalékkal értékelődött le.
Hazánkban már a nyitás előtt komoly veszteséget ért el a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, amely a napi minimumérték korai elérése után valamelyest magához tért, s a tíz százalékhoz közeli zuhanás végül 8,59 százalékra mérséklődött. A mutató az 1244,71 pontos szakadás után 13 239,39 ponton zárt, amihez jóval az átlag feletti, 34 milliárd forintnál is nagyobb forgalom társult.
Legtöbben továbbra is az OTP-ből próbáltak meg kiszállni, amely a kereskedés folyamán 21,4 milliárd forintos forgalmat generált, ám a bankpapírok 12,8 százalékot vesztettek értékükből. Mindemellett a Standard & Poor’s hitelminősítő leminősítést valószínűsítő, negatív figyelőlistára tette az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank BBB plusz hosszú távú és A–2 rövid lejáratú besorolását. A Mol részvényei alig több mint négymilliárd forint értékben cseréltek gazdát, árfolyama pedig 10,9 százalékkal került lejjebb. A két papír kereskedését – több másikkal együtt – egy időre felfüggesztették.
A forint ismét hullámvasúton mozgott. A szerdai 270 forint/eurós árfolyamhoz képest valamivel erősebb kezdés után, a jegybank bejelentése után a 264 forintos szintet érintve ismét 269 forint közelébe került a jegyzésár. A nap végére azonban megint némi erősödés látszott: késő délután 267,40–267,50 forintot ért az európai közös valuta.
A fekete arany ára hatalmasat zuhant: estefelé New Yorkban már 70 dollár alatt is hozzá lehetett jutni egy hordó olajhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.