Több mint húsz éve nem zuhant akkorát az amerikai Dow Jones vezető ipari indexe, mint a magyar idő szerinti csütörtöki záráskor. A mutató 7,87 százalékot vesztett értékéből, aminél már csak a szintén tengerentúli Nasdaq technológiai papírokat tömörítő indexe tudott nagyobb csökkenést produkálni 8,47 százalékkal. A Dow a tegnapi nyitáskor három százalékhoz közeli mínuszban állt. Két, nehéz helyzetbe került amerikai bank is közzétette harmadik negyedéves gyorsjelentését. A Merril Lynch 7,47 milliárd dolláros nettó veszteségről számolt be, amely kismértékben rosszabb az elemzői várakozásoknál. A Citigroup 4,4 milliárd dolláros veszteségleírást szenvedett el a periódusban, amely megfelelt az elemzői várakozásoknak.
Oroszországban a rendkívül negatív nemzetközi helyzetet tetézte az olajár jókora esése, amelynek köszönhetően az index ismét tíz százaléknál nagyobb zuhanásba csapott át, ami miatt egy órára fel is függesztették a kereskedést. Záráskor a mutató 9,5 százalékkal tartózkodott a negatív zónában. Varsó tudta magát tartani leginkább: „csak” 3,4 százalékkal került lejjebb. Eközben Prága 6, Bécs pedig 8,4 százalékkal értékelődött le.
Hazánkban már a nyitás előtt komoly veszteséget ért el a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX, amely a napi minimumérték korai elérése után valamelyest magához tért, s a tíz százalékhoz közeli zuhanás végül 8,59 százalékra mérséklődött. A mutató az 1244,71 pontos szakadás után 13 239,39 ponton zárt, amihez jóval az átlag feletti, 34 milliárd forintnál is nagyobb forgalom társult.
Legtöbben továbbra is az OTP-ből próbáltak meg kiszállni, amely a kereskedés folyamán 21,4 milliárd forintos forgalmat generált, ám a bankpapírok 12,8 százalékot vesztettek értékükből. Mindemellett a Standard & Poor’s hitelminősítő leminősítést valószínűsítő, negatív figyelőlistára tette az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank BBB plusz hosszú távú és A–2 rövid lejáratú besorolását. A Mol részvényei alig több mint négymilliárd forint értékben cseréltek gazdát, árfolyama pedig 10,9 százalékkal került lejjebb. A két papír kereskedését – több másikkal együtt – egy időre felfüggesztették.
A forint ismét hullámvasúton mozgott. A szerdai 270 forint/eurós árfolyamhoz képest valamivel erősebb kezdés után, a jegybank bejelentése után a 264 forintos szintet érintve ismét 269 forint közelébe került a jegyzésár. A nap végére azonban megint némi erősödés látszott: késő délután 267,40–267,50 forintot ért az európai közös valuta.
A fekete arany ára hatalmasat zuhant: estefelé New Yorkban már 70 dollár alatt is hozzá lehetett jutni egy hordó olajhoz.

Városháza-ügy: ez bizony nem kamu