Spanyolország lett a válság epicentruma

Elszabadultak a spanyol hozamok, s az ibériai állam komoly finanszírozási problémák elé néz. Egy Nobel-díjas közgazdász szerint Spanyolország a válság „epicentrumává” nőtte ki magát.

Károly Gábor
2012. 04. 16. 20:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fokozódik a nyomás Spanyolországon: a 10 éves lejáratú államkötvények másodpiaci referenciahozama hétfőn átlépte a 6 százalékot, mely rendkívül rossz előjel a keddi állampapír-aukció előtt.


A déli ország finanszírozási költségei az elmúlt négy hónapban folyamatosan nőttek. Összehasonlításképpen a 10 éves német adósságpapírok hozamai 1,73 százalék körül mozognak.

Végre kell hajtani a megszorításokat”

Spanyolország miniszterelnöke, Mariano Rajoy hétfőn kijelentette, hogy országa nem lesz képes finanszírozni saját magát, amennyiben nem hajtják végre a költségvetési megszorításokat. „Az alapvető cél az, hogy csökkentsük a hiányt. Ha ezt nem tesszük meg, a többi már nem számít: adósságainkat nem fogjuk tudni finanszírozni, nem leszünk képesek teljesíteni kötelezettségeinket” – mondta Rajoy.


Az ibériai állam óriási mértékű megszorításokat – összességében mintegy 40 milliárd euró – közölt az elmúlt hónapokban, de a piacok mégis úgy ítélik meg, hogy nem biztosított az ország hosszú távú finanszírozása. „Sokat tettünk négy hónap alatt, de a reformok hosszú útjának még mindig csak az elején tartunk” – tette hozzá a spanyol miniszterelnök.

Az EKB enyhíthetne a hozamokon

Korábban Benoit Coeure, az Európai Központi Bank igazgatósági tagja múlt heti nyilatkozataiban utalt arra, hogy az EKB újra beindíthatja a kötvényvásárlási programját (SMP). Mindenesetre az euróövezeti jegybank hétfőn közölte, hogy immáron ötödik hete nem vásárolt állampapírokat. (A bank minden hétfőn az előző héten lezárt tranzakciókról közöl adatokat.)

„Ismét válságmódba kapcsoltunk” – mondta a Reuters hírügynökségnek a Rabobank elemzője, Lyn Graham-Taylor. „Úgy tűnik, hogy valamilyen formában Spanyolország mentőcsomagot fog kapni. Ugyanis azt feltételezve, hogy az EKB nem avatkozik be, úgy a hozamok tovább fognak nőni” – tette hozzá az elemző.

Ez már nem recesszió

Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász a New York Times honlapján fogalmazott meg igen erős véleményt az európai adósságválsággal kapcsolatban Európa gazdasági öngyilkossága címmel.

A szakember külön kitér Spanyolországra is, mely szerinte a válság „epicentrumává” nőtte ki magát. Az ibériai országgal kapcsolatban már nem recesszióról kell beszélni, ugyanis Spanyolországban már teljes a válság – véli Krugman. A közgazdász kitért a brutális munkanélküliségi adatokra, valamint az egyre nagyobb államadósságra is. „Ez így nem mehet tovább – ezt felismervén ugrottak meg a spanyol finanszírozási költségek” – érvelt Krugman.

„Ugyanakkor a recept Berlinből és Frankfurtból érkezik – és ahogyan már ki is találta –, még több költségvetési megszorítás” – írja a Nobel-díjas közgazdász, aki szerint az újabb spanyol megszorítások ötlete „őrültség”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.