Nem tudni, mi lett a sorsa Simor András százmillióinak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének 2007-es vagyonnyilatkozatában ugyanis még az szerepelt: a jegybank vezetője 123 millió és további 800 millió – összesen 923 millió – forintos, befektetési alapokban tartott megtakarítással bírt. Az egy évvel később tett nyilatkozatában viszont Simor azt közölte: csupán 67 millió forintja volt befektetési alapokban. Egy év leforgása alatt tehát 856 millió forinttal csappant meg az MNB elnökének ily módon befektetett vagyona.
A Magyar Nemzeti Bank sajtóosztályától kértünk tájékoztatást azt illetően, hogy Simor András vagyonában beállt hatalmas változást mi indokolta. Esetleg a kezdődő válság áldozatául esett-e a jegybankelnök befektetése – és emiatt csökkent annak értéke drasztikusan –, vagy kivette pénzét az akkoriban már kockázatosnak tűnő befektetési formából, és elköltötte. Az MNB-nél azt közölték: Simor András eddig háromszor vallott vagyonáról, és mindhárom esetben a jogszabályban előírt tartalommal, tényleges vagyoni viszonyait feltüntetve tett eleget nyilatkozattételi kötelezettségének. Tekintettel arra, hogy az MNB-elnök vagyonával összefüggésben törvény határozza meg azt, hogy milyen adatok azok, amelyek bárki számára hozzáférhetők és megismerhetők, a vagyonnyilatkozatban kötelezően feltüntetendő adatokon túlmenően a jegybankelnököt vagyonával, annak felhasználásával kapcsolatosan további tájékoztatási kötelezettség nem terheli.
*
Vagyis Simornak nem kell közölnie – és nem is közli –, hogy mi lett a majd 900 milliójával. Annyi bizonyos, hogy nem tette be a bankba. A szerkesztőségünkhöz eljutott 2007-es és 2008-as dokumentumok szerint az MNB vezetőjének bankban tartott pénze ez idő alatt csökkent. Míg a 2007-es számadáskor 15 millió forint szerepelt ebben a rubrikában, addig 2008-ban 4,7 millió. A hiányzó, csaknem egymilliárdos összegből értékes vagyontárgyat sem vett Simor. A jegybank elnöke mindkét évben ugyanazon két lakás részbeni tulajdonjogát tüntette fel: egy 460 és egy 319 négyzetméteres lakóházét. Simor tavaly és azelőtt is birtokolt egy vitorlás hajót, ám amíg 2007-es nyilatkozatban szerepel egy gépkocsi, addig a 2008-asban már nem. Tavaly az MNB elnökének két cége volt: a Simor Pénzügyi Tanácsadó Kft. és a Trevisol Management Services Ltd. Utóbbiról a Népszava nemrégiben megírta, hogy a vállalkozást az adóparadicsomként számon tartott Cipruson jegyezték be. A Hvg.hu szerint e cég lehet a kulcsa annak, hová tűntek Simor százmilliói.