A Trump és Zelenszkij közötti nyilvános vita szerdán eszkalálódott, amikor az amerikai elnök „választások nélküli diktátornak” nevezte Zelenszkijt, és azzal vádolta meg, hogy becsapta Washingtont, hogy finanszírozzon „egy olyan háborút, amelyet nem lehet megnyerni”. Azt is állította, hogy Zelenszkij „rossz munkát végez, és nem marad országa”, hacsak nem köt tűzszüneti megállapodást Oroszországgal.
Trump kijelentéseire válaszul több ukrán politikus – olyanok is, akik korábban bírálták Zelenszkij kormányát – felszólaltak a védelmében.
Andrij Szibiha külügyminiszter az X-en közzétett bejegyzésében azt írta, hogy Ukrajna „Európa modern kori történelmének legszörnyűbb katonai támadását állta ki”.
„Az ukrán nép és az ukrán elnök, Zelenszkij nem volt hajlandó engedni Putyin nyomásának” – fogalmazott.
Borisz Filatov, Dnyipró polgármestere szerint sem az Egyesült Államoknak, sem Oroszországnak „nincs joga rosszat mondani” Zelenszkijre.
Lehet szeretni vagy nem szeretni Zelenszkijt. Elítélhetjük vagy megtapsolhatjuk tetteit. Mert ő a Mi elnökünk.
– írta közösségi oldalán Filatov.
Zelenszkij ötéves elnöki mandátuma 2024 májusában lejárt, a hadiállapot miatt pedig nem írtak ki új választásokat. Vlagyimir Putyin orosz elnök többször is kijelentette, hogy Zelenszkijt már nem tekinti legitim államfőnek. Trump kedden azt állította, hogy Zelenszkij támogatottsága 4 százalékos, és javasolta, hogy írjanak ki választásokat.
Ha valaki le akar engem váltani, akkor ez most nem fog működni
– reagált erre Zelenszkij.
Az ukrán elnök a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet felmérésére hivatkozott, amely szerint jelenleg 57 százalékos a bizalom iránta az ukránok körében. Szerinte Trump egy orosz dezinformációs buborékban él, ő pedig népszerű az ukránok körében. Az NBC Newsnak adott interjújában a hónap elején Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajnának „kicsi az esélye a túlélésre” amerikai segítség nélkül.