Egymillió orosz cigány nyomorog

Stier Gábor
2001. 04. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mintegy egymilliós oroszországi cigányság legnagyobb problémáinak az írástudatlanságot, a munkanélküliséget és az őket az átlagosnál is jobban sújtó szegénységet nevezte egyik vezetőjük, Nyikolaj Szamulevics. Az Európa Tanács e kérdésssel foglalkozó konferenciáján a helyzet javítására ajánlásként azt fogalmazták meg, hogy a tömbben élő cigányoknak legyenek a nevükben eljáró vezetői, a foglalkoztatás fellendítésére pedig hozzanak létre pénzalapot.Oroszország területére a cigányok a XVII–XVIII. században települtek be, a déli területekre azonban a Duna mentéről már a XV. században megkezdődött a bevándorlás. Az első, cigányokat érintő állami rendeletek a XVIII. század harmincas éveiben születtek. A nyugat-európai országokhoz képest az orosz állam viszonylag méltányosan kezelte őket. A társadalom tudatában a fő szerepet a tánc és a muzsika iránti tehetségük játszotta. A cigány kóruséneklés II. Katalin idején jött divatba. Dalaikat nagyon kedvelte Puskin, Herzen, Kuprin, Tolsztoj és Leszkov is.Oroszországban ma több mint egymillió cigány él. A XX. század közepéig megőrizték nomád vagy félnomád életformájukat. A szovjet kormány 1926 és 1932 között több intézkedést hozott letelepítésükre, ám ezek kevés sikerrel jártak.A nomád életmódra a nagy csapást 1956 októberében a Hruscsov által kiadott, A kóborló cigányok munkába állításáról szóló rendelet mérte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.